Nocleženka pomohla už 15 tisícům lidí bez domova přečkat noc v teple

Nocleženka pomohla už 15 tisícům lidí bez domova přečkat noc v teple
11. ledna 2024 Události Autor: Adéla Šimoníková

Celkem 15 tisíc poukazů pro lidi bez domova zatím zakoupili lidé v probíhajícím osmém ročníku projektu, který Armáda spásy spustila loni 1. listopadu. Organizace zpřístupnila azylové domy, denní centra i noclehárny, kde mohou lidé v nouzi strávit noc v teple, suchu a bezpečí.

Nocleženka je poukaz v hodnotě 100 Kč, který jednomu člověku zajistí nocleh v noclehárně Armády spásy, ale také polévku s pečivem, teplý nápoj, možnost se osprchovat, provést osobní hygienu, zdravotní prohlídku, ošetření v ordinaci praktického lékaře a v neposlední řadě pak možnost promluvit si se sociálním pracovníkem, což je velmi důležitou součástí při řešení složité životní situace. Armáda spásy v zimních měsících denně poskytuje okolo 2 500 míst. Podle národního ředitele sociálních služeb Armády spásy Jana Františka Krupy má počasí významný vliv na využívání služeb: „Obecně se dá říct, že noclehárny jsou naplněné. Armáda spásy provozuje navíc v zimním období ještě tzv. projekt volné židle, což fakticky znamená otevření denních center. V noci mohou lidé přijít do tepla, sednout si, dát si nějaký čaj, využít toalety, sprchy, případně se převléknout a zkrátka strávit tu mrazivou noc v teple.“

Veřejnost může do projektu finančně přispívat po celý rok. „Ten projekt obecně běží celoročně, protože nejen v zimních měsících se vyskytují lidé, kteří zkrátka nemají ani na symbolický poplatek, který se v noclehárnách standardně platí. Ten je zhruba nějakých asi 40 Kč. Takže my nabízíme možnost využití nocleženek i v těch dalších měsících po celý rok ve všech noclehárnách. Když někdo přijde a nemá finanční prostředky, tak tento projekt pomáhá lidem bez jakékoliv částky do té noclehárny vstoupit. V zimě je to samozřejmě důležitější,“ vysvětlil Krupa. Cílem projektu je podle něj získat částku, kterou Armáda spásy použije na ubytovávání lidí bez domova. „Potřebujeme pokrýt ty náklady, které standardně nejsou pokrytelné z dotace na sociální službu, protože ta samozřejmě zaplatí ty hlavní náklady, jako je mzda personálu a energie a podobně. Ale takové jídlo, ošetření a především obměna vybavení nocleháren je něco, co zaplatí Armáda spásy.

Celý rozhovor s národním ředitelem sociálních služeb Armády spásy Janem Františkem Krupou, který vedl Štěpán Dvořák, si poslechněte ze záznamu zde:

 

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony