Nepokoje v Mali postihly kancelář Mezinárodní charity
Pobočka Mezinárodní charity v Mali v sobotu ukončila svou činnost v severovýchodním městě Gao. Stalo se tak po víkendových útocích Tuaregů, členů skupiny Národní hnutí za osvobození Azawadu, kteří pracují pro islamistickou větev skupiny Ankar Edine.
Kromě charitního centra rebelové zničili i tamní kostel. Místní ředitel charity, bratr Jeana-Jacquese informoval, že pracovníci opustili město. „Ztráty se dotýkají projektů v severní části Mali, kvůli tamní komplikované bezpečnostní situaci. Ve zbytku země pokračujeme v práci a pomáháme těm, kdo to potřebují,“ řekl mluvčí Mezinárodní charity Ryan Worms.
V Gau začaly podle reportéra agentury Reuters docházet potraviny a zdravotnické potřeby. „V Mali pracujeme na distribuci jídla, také podporujeme obnovu zemědělské produkce. Snažíme se tak předcházet potravinové krizi, která by mohla přijít,“ uvedl Worms. Dále dodal, že přibližně dvě stovky gaoských křesťanů se skrývá, většinou u svých muslimských přátel. Podle organizace Oxfam nepokoje v Mali od ledna vyhnaly z domovů 200 000 lidí. Na útěk před postupujícími rebely se daly i stovky obyvatel centrální části země.
Situace ve státě není stabilní, při státním převratu v druhé polovině letošního března vojáci svrhli prezidenta Amadou Toumani Toura a chopili se moci. Blok západoafrických států včera s okamžitou platností uvalil na Mali finanční sankce, protože vládnoucí junta skoro dva týdny po puči nedokázala obnovit ústavní pořádek. Podle agentury AP to oznámil prezident Pobřeží slonoviny Alassane Ouattara, jeden z účastníků včerejšího uzavřeného jednání států Hospodářské společenství západoafrických států, které restrikce zavedlo. Sankce zahrnují uzavření hranic Mali a zmrazení jejich aktiv v regionální centrální bance.