Němečtí soudci projednávali zákon zakazující asistované sebezabití, výsledky budou v polovině roku

Němečtí soudci projednávali zákon zakazující eutanazii, výsledky budou v polovině roku
17. dubna 2019 Události Autor: Kristýna Fuksová

Německý ústavní soud v Karlsruhe v úterý a ve středu projednával stížnost na platný zákaz suicidia s asistencí, kterou podali někteří lékaři spolu se skupinou těžce nemocných a zájmovými skupinami.

"Soud se zabýval jen otázkou, jestli je nový paragraf trestního zákoníku z roku 2015 v souladu s ústavou. Nepůjde o etické nebo politické posouzení sebezabití a jeho důsledků pro společnost. Nepůjde o názor a stanoviska soudců k problematice, ale jen o rozsah prostoru svobody, který může omezit hrozba trestní stíhání ze strany státu," řekl Proglasu René Milfait z německé Akademie pro vzdělávání a mezinárodní spolupráci, který se dlouhodbě věnuje problematice eutanazie. Trestní zákoník zakazuje komerční i opakovanou pomoc někomu, kdo se chce sám usmrtit. Zastánci asistovaného sebezabití tvrdí, že to porušuje základní právo pacientů rozhodnout o své situaci – podle nich tento nárok zahrnuje i možnost využití pomoci další osoby.

Podle Milfaita se lékaři na celou problematiku dívají jinou perspektivou. Obávají se totiž, že zákon dostatečně nezajišťuje ochranu doktorům, kteří ukončí marnou a neúčelnou léčbu nebo použití prostředků proti tišení bolesti. Zároveň se mají pocit, že příslušný zákon je nechrání v jednotlivých případech lékařsky asistovaného sebezabití pacienta. "Kritika a ústavní stížnost je zaměřena hlavně na slovo "Geschäftsmäßig": lékaři se bojí, že jsou jednou nohou v kriminálu. Například se obávají trestu pro lékaře, jestliže doprovází pacienta, který se rozhodl přestat přijímat potravu a tím směřovat svůj život ke konci," řekl Milfait s tím, že německé slovo označuje opakovanou činnost s určitou pravidelností a nejde tedy o jednotlivé případy.

Berlínský katolický arcibiskup Heiner Koch sdělil, že doufá v rozhodnutí ústavního soudu, které vyšle silný signál pro ochranu života. Poukázal na rozvoj paliativních služeb při doprovázení trpících a umírajících lidí. Soud avizoval, že výsledky svého jednání zveřejní nejdříve v polovině roku.

Dr. René Milfait: Akademie für Bildung und internationale Zusammenarbeit; člen Správní rady mobilního hospice sv. Jiří v Chebu a Tachově; člen sociálně-zdravotního výboru města Mariánské Lázně; autor studie Etické aspekty rozhodování v péči o nevyléčitelně nemocné a umírající: souvislosti lidských práv a náboženských tradic, která je nyní v tisku a vyjde v nejbližších dnech v rámci studií Nadace Nadání Josefa, Zdeňky a Marie Hlávkových.

 

 

 

 

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony