Německý biskup: "Naše církev byla za 2. světové války součástí válečné společnosti."

75 let dnes uplynulo od osvobození koncentračního tábora Dachau americkou armádou - při této příležitosti dnes Polsko vyhlásilo 29. duben Dnem památky a modlitby za mír a smíření. A k roli katolické církve během druhé světové války se vyjádřili němečtí biskupové.
"Katolická církev v Německu se za 2. světové války zapletla s národním socialismem a přes snahy zachovat si odstup byla součástí válečné společnosti," řekl dnes na tiskové konferenci hildesheimský biskup Heiner Wilmer. Na videokonferenci německých biskupů se byl také představen nový dokument s názvem Němečtí biskupové za světové války. Ten vychází u příležitosti 75 let od konce konfliktu a jedná se o oficiální vyjádření německého katolického episkopátu k ožehavé kapitole dějin Německa. Předseda tamní Konference katolických biskupů Georg Bätzing dokument označil jako "přiznání viny". Zájemci ho naleznou v plném znění na stránkách biskupské konference www.dbk.de.
Polská biskupská konference dnes vyhlásila 29. duben 2020 Dnem památky a modlitby za mír a smíření. Její předseda, poznaňský arcibiskup Stanislaw Gadecki, během připomínkové akce dnes ve Varšavě tento koncentrační tábor označil "za jeden z nejhrůznějších historických symbolů národněsocialistického barbarství v druhé světové válce".
V Dachau byli vězněni převážně kněží. Arcibiskup také připomněl, že z celkového počtu více než dvou tisíc sedmi set duchovních odvlečených do Dachau bylo téměř osmnáct set polského původu. Plánovaná pouť polských kněží do tohoto bývalého koncentračního tábora musela být z důvodu koronavirové epidemie zrušena.
Autor: Eva Svobodová
Zdroj: Kathpress