Nejen státy, ale i nevládní organizace ohrožují náboženskou svobodu, píše americká komise

Nejhorší případy porušování náboženské svobody se dějí na Blízkém Východě, v Asii a v Africe. Vyplývá to pravidelné roční zprávy o stavu dodržování práva na svobodu vyznání, kterou včera vydala Komise pro mezinárodní náboženskou svobodu USCIRF.
Kromě Kuby a Ruska jsou podle ní všechny pro křesťany nejrizikovější země rozložené na východní polokouli. Komise mezi zeměmi, které zasluhují v této otázce zvláštní pozornost, vyjmenovává Barmu, Čínu, Eritreu, Írán,
Kromě států komise jmenuje i nevládní organizace, které křesťany ohrožují. Na prvním místě zmiňuje Islámský stát, afghánský Tálibán, skupinu al-Shabaab v Somálsku či Islamistické vojenské skupiny v Sýrii.
Z nekřesťanských skupin americká komise popisuje situaci muslimské menšiny Ujgurů, kteří žijí v Číně. Jelikož neexistují přesná data, odhaduje se, že zhruba 800 000 až 2 miliony z nich čínská vláda zadržuje nebo umisťuje do tzv. převýchovných táborů, kde se stávají předmětem politické indoktrinace. Podle komise od podepsání provizorní dohody mezi Vatikánem a Čínou intenzita pronásledování podzemní katolické církve v Číně v posledním půlroce stoupla.
USCIRF funguje jako poradní orgán amerického prezidenta, Kongresu a státního sekretáře pro otázky mezinárodní náboženské svobody.