Národní svatováclavská pouť: apel na tradiční hodnoty

28. září 2011 Události Autor: Filip Breindl

Několik tisíc poutníků se účastnilo dnešní mše svaté na Mariánském náměstí ve Staré Boleslavi, která připomněla 1076 let od mučednické smrti svatého knížete Václava, jednoho z národních patronů českých zemí. Kromě hlavního celebranta, pražského arcibiskupa Dominika Duky, a kazatele, jímž byl olomoucký arcibiskup Jan Graubner, k účastníkům pouti promluvil také prezident Václav Klaus.

Podle něj hlavy státu je nutné, aby veřejnou debatu zcela neovládli hlasatelé multikulturalismu a jiných idejí, které podle hlavy státu například oslabují pozici tradiční rodiny, zatímco křesťanství stálo u zrodu a rozvoje naší civilizace. „Církev by měla svou významnou autoritu v nezanedbatelné části celé naší veřejnosti uplatňovat více a hlasitěji,“ řekl Klaus a poukázal na papeže Benedikta XVI., který je prezidentovými slovy „za mnohé své tolik potřebné konzervativní postoje terčem nevybíravých útoků.“ Ve Staré Boleslavi také ocenil dohodu o společné správě svatovítské katedrály v Praze a vývoj v otázce vypořádání církevního majetku.

Zejména rodinné hodnoty zdůrazňovali arcibiskupové Duka a Graubner, když poukazovali na současnou inspiraci životním příkladem a mučednickou smrtí svatého Václava. Tento světec podle olomouckého arcibiskupa také poukazuje na skutečnost, že  prioritou křesťanského způsobu života není hmotné zajištění a pozemský blahobyt jednotlivce: "Mnozí dnes hledají kontakty s vlivnými, aby se jim stali výtahy k moci. Někteří pak i na chvíli zazáří a brzy padají do propadliště dějin. Kníže Václav ukazuje, že dát na první místo Boha a přijmout jeho myšlenky a požadavky je prozíravější než prosazovat své vlastní plány. Václav se nechal Ježíšem získat, i když Ježíš nikdy nesliboval bezstarostnost či pohodlí," řekl ve své promluvě arcibiskup Graubner. Jeho slovům naslouchali i představitelé veřejného života včetně několika členů vlády.

Součástí duchovního programu národní pouti je také výstav svatováclavských relikvií v kryptě staroboleslavské baziliky a zastávka poutního vlaku blahoslaveného Jana Pavla II. na místním nádraží. Generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub udělil dvě pamětní medaile ČBK – převzali je bývalý vězeň komunismu, monsiňor Bohumil Kolář a někdejší ministr a současný předseda sdružení Ackermann-Gemeinde Jaromír Talíř.

Tradice svatováclavských poutí byla obnovena v minulém desetiletí z iniciativy tehdejšího pražského arcibiskupa, kardinála Miloslava Vlka (který dnes předsedá svatováclavským oslavám v Římě), místní radnice a dalších institucí. "Dnešní den je pro naše město v celém roce ten nejvýznamnější. Jsme rádi, že se tato tradice před devíti lety obnovila a že má stále narůstající význam jak pro naše město, tak pro celou Českou republiku," řekl starosta města Brandýs nad Labem-Stará Boleslav Ondřej Přenosil. Po loňském ročníku, jehož návštěvnost poznamenalo nepříznivé počasí, se počet poutníků znovu vrátil do řádu tisíců, byť se nepřiblížil 50 tisícům věřících z předloňska, kdy místo Václavovy mučednické smrti navštívil papež Benedikt XVI. Poutníci přijeli i ze vzdálenějších míst, například z jižních Čech a také Slovenska. "Odkaz svatého Václava je velmi živý i dnes. Lidé by se měli sami nad sebou zamyslet a dělat něco nezištně pro druhé," řekli věřící ze sousední země redaktorovi ČTK.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony