Náměstí Karla I. má obec na Frýdecko-Místecku

Náměstí Karla I. má obec na Frýdecko-Místecku
16. srpna 2019 Události

V Horních Tošanovicích na Frýdecko-Místecku dnes odhalí náměstí pojmenované po posledním habsburském vládci Karlu I. Součástí slavnostního aktu budou projevy historiků a mše svatá v nedaleké obci Hnojník. Akce se uskuteční v předvečer výročí narození panovníka.

Proč je náměstí věnováno zrovna tomuto panovníkovi? "Nikde tady u nás v českém státě není náměstí blahoslaveného Karla I., což mi přijde jako škoda. Jsem přesvědčen, že bychom neměli zapomínat na to, co rod Habsburků udělal pro český stát. A to nejenom ve vývoji, v kultuře, v ekonomice, ale i dalších oblastech," uvedl pro Proglas jeden z organizátorů akce Jaroslav Vavříček. V prostorách areálu místního zámku bude od 16. srpna viset smaltovaná tabulka, která bude označovat náměstí.

Karel I. se narodil 17. srpna 1887. Většinu života strávil v Dolních Rakousích, Vídni a Čechách. Po rozpadu Rakouska-Uherska odešel do exilu. Poslední císař uherský a král český zahynul v roce 1922 ve vyhnanství na Madeiře. V roce 2004 byl pro svůj příkladný křesťanský život a mírové snahy beatifikován papežem Janem Pavlem II.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony