Na 200 miliónů křesťanů nesmí svobodně vyznávat svou víru
V Den lidských práv (výročí přijetí Všeobecné deklarace lidských práv OSN z 10. 12. 1948) připomínají některé organizace na ochranu lidských práv, že pronásledování z náboženských důvodů se v současnosti týká téměř výhradně jen křesťanů. Výkonný ředitel české pobočky Mezinárodní křesťanské solidarity František Kopečný uvádí, že za to může také mlčení Západu.
Ve Vídni se dnes koná shromáždění na podporu vyznavačů Krista, kteří ve světě kvůli vyznání čelí útlaku. Pořadatelé z iniciativy Solidarita s pronásledovanými křesťany a dalších organizací chtějí v Den lidských práv poukázat na to, že kvůli svému náboženskému přesvědčení se v minulém roce stalo cílem diskriminace či násilí na čtvrt miliardy křesťanů v 50 zemích a 175 tisíc zemřelo. Čtyři z pěti lidí pronásledovaných z náboženských důvodů jsou křesťané, uvádějí organizace. K odpolednímu shromáždění ve Vídni pozvaly také muslimy žijící v Rakousku. Chtějí po nich, aby v zemích, odkud pocházejí, šířili povědomí o náboženské svobodě.
"Situace našich bratří ve víře se spíše zhoršuje," řekl Proglasu výkonný ředitel české pobočky Mezinárodní křesťanské solidarity František Kopečný a o nynějším stavu hovoří jako o největším pronásledování v dějinách. Upřesnil, že nejhorší situace panuje v zemích s většinovým zastoupením islámu a ve státech s komunistickou diktaturou a poukázal na radikalizaci protikřesťanských postojí z poslední doby v Indii a na Srí Lance.
Na situaci se projevuje nevšímavost naší západní civilizace, která přitom země pronásledující křesťany podporuje ekonomicky, třeba spotřebou ropných výrobků, uvádí František Kopečný. Co podle něj mají dělat křesťané v naší zemi na pomoc pronásledovaným souvěrcům? "Být in, shánět si informace o pronásledované Církvi, nemlčet – psát poslancům, senátorům, do médií; na internetu jsou adresy vězněných, ty je třeba zahrnovat povzbuzujícími dopisy, informovat spoluobčany a hlavně se modlit, neboť mnoho pomůže modlitba spravedlivého!"