Mladí během demonstrací v Moskvě hledali útočiště v kostele

Mladí během demonstrací v Moskvě hledali útočiště v kostele
29. července 2019 Události Autor: Alžběta Havlová

Během konfrontací s policií při sobotních protivládních protestů v Moskvě našlo asi 100 mladých demonstrantů útočiště v pravoslavném kostele. Informaci přinesly křesťanské tiskové agentury.

Před moskevskou radnicí v sobotu probíhaly demonstrace, kterou svolala opozice kvůli vyloučení části kandidátů z komunálních voleb. Policie poté zadržela asi 1400 lidí.

Asi sto převážně mladých demonstrantů se při zatýkání uchýlilo do kostela pravoslavné církve Svatých Kosmase a Damiána, který byl jako každou sobotu otevřený. Farníci i duchovní přivítali demonstranty srdečně, bez ohledu na jejich politickou orientaci. Přizvali je k modlitbě za mír a uklidnění rozzlobených srdcí, citovaly agentury pravoslavného kněze Ioanna Guaita, italského rodáka, který v Moskvě žije od 80. let. Kněz dodal, že naštěstí stále existuje aktivní mládež, která neváhá postavit se za to, na čem jí záleží.

Ruské soudy dnes zahájily přestupkové řízení proti stovkám osob zadrženým při těchto demonstracích. Dnes ráno bylo ve vazbě ještě 150 lidí. Zahraniční novináři, kteří sledovali policejní zásah, píší o řadě zraněných. Americké velvyslanectví v Moskvě protestovalo proti neúměrnému použití síly. V nemocnici je opoziční lídr Alexej Navalnyj, který si odpykává měsíční vězení za opakované výzvy k nepovoleným demonstracím. Zdravotní problémy údajně způsobila prudká alergie. Opoziční média spekulují, že mohl být otráven.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony