Marie Oujezdská: „Vztah a láska se nedají vyčíslit.“  

Marie Oujezdská: „Vztah a láska se nedají vyčíslit.“
6. května 2019 Události Autor: Alžběta Havlová

O tom, jak důležitá je práce, kterou rodiče doma odvádí, a jak se v české společnosti podceňuje, bude mluvit Rodinný svaz ČR v rámci letošního Týdne pro rodinu. Ten začíná 11. května, zapojí se rodinná centra a další organizace z celé republiky. Jeho motto zní Rodina má cenu!

Aby bylo jasné, jak cenná je péče rodičů o jejich děti, připravili pořadatelé Týdne pro rodinu speciální dotazník, kdy si rodiče sami spočítají cenu své práce doma. „Kdybychom si spočítali, co rodina doma v pracovních dnes vykoná a nechali bychom to vykonat agenturou, tak je to minimálně 51 tisíc korun, někomu to vyjde i na 80 tisíc. To v případě, že se stará například o dítě s dietou nebo postižením. A to jsme brali ty nejnižší ceny nabízené agenturami,“ popisuje Marie Oujezdská, ředitelka Národního centra pro rodinu. Projekt, který pochází z Rakouska, má rodičům připomenout váhu jejich energie a práce, kterou vložili do výchovy svých dětí. „Stále se objevují řeči typu Kdy už půjdeš do práce, když jsi doma s dětmi?, ženy na mateřské mohou mít nízké sebevědomí,“ říká Oujezdská.

„Vztah a láska se ale vyčíslit nedají. Dnes se někteří snaží dokazovat, že dítě ve školce je stejně dobře zaopatřeno jako doma. Ta máma si ale může být jistá, že dítě od někoho přebírá životní hodnoty. Musí se ale rozhodnout, nakolik chce, aby dítě přebíralo její vzory a hodnoty, a nebo hodnoty paní učitelky ve školce,“ vysvětluje ředitelka NCPR Marie Oujezdská.

Týden pro rodinu vyhlásil Rodinný svaz podvanácté, jeho součástí je Mezinárodní den rodiny, který připadá na 15. května. Hlavním úkolem je nabídnout rodinám příležitost se setkat. Do této chvíle se na 20 místech České republiky odehrávají desítky různých akcí. V Jihlavě například odstartuje Týden pro rodinu šifrovací hra a koncert skupiny Hradišťan, kde si zazpívají i žáci základní umělecké školy, v Brně pořádá 17. května Centrum pro rodinu a sociální péči Magické odpoledne s kouzelníkem nebo opičí dráhou, Cestu kolem světa organizuje 19. května Centrum pro rodinu ve Zlíně.

Všechny akce, včetně dotazníku, jsou k vidění na webu www.tydenprorodinu.cz.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony