Mariánští ctitelé putují do Čenstochové, Lurd i Mariazell

13. srpna 2013 Události

Evropská mariánská poutní místa se připravují na duchovní program provázející čtvrteční slavnost Nanebevzetí Panny Marie. Do Čenstochové v Polsku míří účastníci tradičních pěších "pielgrzymek", francouzské Lurdy fungují v plném rozsahu po červnové povodni a rakouské Mariazell během několikaleté obnově chrámu i okolí.

Tisíce Poláků se v těchto dnech účastní pěší pouti k Panně Marii Čenstochovské. Vyvrcholí o čtvrteční slavnosti Nanebevzetí Matky Boží. Například dnes ke slezské svatyni dorazila skupina dvou a půl tisíců poutníků z diecéze Kielce, informuje polská katolická agentura KAI. Takzvané pielgrzymky pořádají i řeholní řády, studentská společenství a různé profesní spolky. Připojují se k nim také někteří poutníci z Česka.

Před měsícem a půl zaplavila velká voda poutní místo Lurdy. V tomto týdnu je místo už ale zase plné poutníků, kteří se k mariánské svatyni sjeli na 140. národní pouť. Její téma letos souvisí s probíhajícím Rokem víry a zní: „Lurdy, brána k víře.“ Pouť vede monsiňor Jean-Luc Brunin, biskup diecéze Le Havre, který také předsedá Radě pro rodinu francouzského episkopátu. Program, kterého se má podle očekávání pořadatelů zúčastnit až 10 tisíc věřících, zahrnuje mše svaté, procesí, modlitby růžence i takzvanou Školu víry, kterou tvoří osobní meditace nebo sdílení ve skupinách.

Mezi poutníky, kteří přicházejí do štýrského Mariazell, je řada lidí "mimo okruh aktivních věřících," hodnotí rektor tamní poutní baziliky, benediktinský kněz Karl Schauer. Podle jeho slov se duchovní síla místa, kam putují Rakušané i lidé z okolních zemí, často projevuje o lidí, kteří dosud stáli stranou aktivního dění v církvi. "Mariazell je tiché pozvání Boží adresované všem lidem, kteří jsou připraveni se do takového setkání zapojit," řekl P. Schauer o místě, které v roce 2004 hostilo společnou pouť středoevropských katolíků.

zdroj: KAI, Kathpress, news.va

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony