Marek Orko Vácha: Nelze vyžadovat pravidla a současně je porušovat

Marek Orko Vácha: Nelze vyžadovat pravidla a současně je porušovat
23. října 2020 Události Autor: Filip Breindl

"Pokud se dostaneme do nějaké krize a vláda nemá ten nejcennější kapitál, kterým je důvěra, občané si logicky kladou otázku, proč by měli dodržovat nějaká nařízení, když je porušuje i ministr, který je předtím uváděl do života," řekl ve vysílání Proglasu k současné situaci kolem ministra zdravotnictví kněz a přednosta Ústavu lékařské etiky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Marek Orko Vácha. V zemi s běžným demokratickým standardem by podle něj nepřicházelo v úvahu nic jiného než okamžitá rezignace Romana Prymuly.

Podle Marka Váchy v celé záležitosti nehraje tak významnou roli, že Roman Prymula je lékařem. "Když chceme v této opravdu těžké době, aby dodržovali nějaká pravidla, není absolutně možné, aby kdokoli z vlády tato pravidla porušoval," říká s připomínkou, že nařízení omezila život řady občanů výrazným způsobem; mnoho lidí zažívá nejistotu nebo má existenční problémy. 

Vláda důvěru prohospodařila, řekl Marek Orko Vácha dále. "Jediná šance, kterou jako český národ máme, malá, ale přece jen nějaká, spočívá v tom, že ta snaha o odpovědné chování vyroste zespodu. Že si budeme mýt ruce, nosit roušky, zachovávat rozestupy, vyvarujeme se zbytečných velkých setkání. A také musíme zapomenout to, co ještě mou generaci naučil bolševik - schopnost brilantně obcházet pravidla. To je strategie, která fungovala tehdy, ale nefunguje teď. Potřebujeme, aby se všichni občané chovali odpovědně bez ohledu na to, co bude vláda dělat," uvedl s tím, že lidé by neměli zapomenout, jak se vláda během krize chovala, a vystavit jí účet při nejbližších volbách. "Musíme jít nadoraz. Na jaře se ukázalo, že občanská společnost funguje. Teď se ukazuje, že to bude ještě horší a záležet bude opravdu na každém," uzavírá Marek Orko Vácha s připomínkou čtyř pravidel, která čerstvý držitel Templetonovy ceny Francis Collins, ředitel amerického národního institutu zdraví nabízí lidem v USA v době pandemie: 1. Noste roušku. 2. Až bude vakcína, nechte se očkovat. 3. Vyvracejte dezinformace. 4. Buďte citliví k lidem ve své vlastní komunitě.

 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony