Listopadové události let 1939 a 1989: veřejnost si připomene hnědou i rudou totalitu

7. listopadu 2012 Události Autor: Petr Pospíšil

Série akcí zakončená studentskou mší svatou při svíčkách proběhne v Českých Budějovicích u příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii. Akce se koná již tradičně ve středu před státním svátkem, letos tedy 14. listopadu 2012 v kostele Obětování Panny Marie na Piaristickém náměstí.

Program zahájí beseda od 14.00 hodin v sále klášterního kostela, na níž promluví Karel Hýbek (*1919) z organizace Živá paměť, pamětník obou totalit. „My jsme chtěli připomenout oba ty velké 17. listopady, jak z roku 1939, tak 1989 a připomenout si tedy obě totality, jak hnědou, tak rudou, které naši zemi sužovaly. Pan Ing. Karel Hýbek je bývalým absolventem gymnázia v České ulici, nyní žije v Praze. Přes svůj vysoký věk je nesmírně vitální a dokáže o těch událostech, které následovaly po 17. listopadu 1939 velmi krásně mluvit. Je to člověk, který byl jako student perzekuován, byl odvlečen do koncentračního tábora, prožil si velmi těžké chvilky a dokáže ten svůj osobní příběh zasadit i do toho dějinného kontextu, do kontextu těch velkých dějin. Tak si myslím, že toto setkání bude nesmírně poučné a vzácné, protože těch lidí, kteří by jednak byli naživu a jednak byli v takové kondici, aby takto hovořili, jako pan Hýbek, je dneska už bohužel málo“, řekl Proglasu jeden z organizátorů akce Jiří Krečí.

Po besedě účastníky čeká od 16.00 hodin projekce filmu Nikomu jsem neublížil režiséra Pavla Křemena. „To je film o kolaboraci za minulého režimu, o lidech, kteří byli spolupracovníky StB. I přímo v tom filmu vystupují agenti, takže tenhle film by nám měl otevřít toto někdy trochu tabuizované téma, protože těch spolupracovníků ve společnosti bylo nesmírně mnoho. Přes dvě stě tisíc lidí se nějak s tím režimem tímto způsobem zapletlo“, dodává Krejčí.

Po shlédnutí filmu bude následovat tematická beseda s historikem Tomášem Veberem, který podrobněji pojedná o tématu kolaborace v širším kontextu. „My jsme nechtěli, abychom se jen dívali na film a potom odešli na další program, nebo domů. My jsme chtěli, aby poté, co uvidíme ten dokument a vystoupení těch lidí, kteří s režimem spolupracovali, aby potom bylo možné i pro studenty a pro veřejnost o tom diskutovat a tuto realitu reflektovat. Právě proto jsme si pozvali historika, který se touto tematikou také trochu zabývá, aby tu diskusi moderoval, případně aby k tomu také něco kvalifikovaného řekl. Jde nám o to, otevřít tu veřejnou diskusi o tom, jak tu realitu s odstupem více než dvaceti let vnímáme. Tady před sebou budeme mít výpovědi „těch špatných“, tak jsme sami zvědaví, jak ti lidé o tom budou diskutovat, jak se na to budou dívat, jak se budou dívat na tu jejich upřímnou zpověď s tím dvacetiletým odstupem“, uvedl František Štěch z Teologické fakulty Jihočeské univerzity.

Program vyvrcholí bohoslužbou při svíčkách v 18.00 hodin. Hlavním celebrantem bude generální sekretář České biskupské konference Mons. Tomáš Holub. „Mně se zdá, že je čím dál znatelnější, že 17. listopad je ze státních svátků, dle mého soudu, ten nejpodstatnější. Ta mše svatá bude vlastně za dar svobody a měla by vést právě k tomu, abychom se zastavili nad tím, co pro nás svoboda znamená, jak je pro nás důležitá a do jaké míry ji bereme jako něco automatického. Takže jak ty odpolední pořady v sále při kostele, tak samozřejmě ta mše, která je vrcholem, by měla tohle především těm mladým lidem připomínat. Myslím si, že v té současné situaci, v té současné rozsáhlé politické krizi je to téma, které je pro každého člověka, kterému není lhostejný osud této země, podstatné“, uzavírá Krejčí v narážce na současný sílící vliv komunistů po krajských a senátních volbách.

Akci organizují studenti a učitelé českobudějovických středních a vysokých škol s podporou obecně prospěšné společnosti Živá paměť a společností Člověk v tísni, která zapůjčila autorská práva k filmu.

 

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony