Lidé si připomínají narození zakladatele genetiky

Lidé si připomínají 199 let od narození genetika J. G. Mendela
24. července 2021 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Obrovský nafukovací hrášek, který putuje měsíc po nejrůznějších místech Brna, zakotvil na Mendlově náměstí. Právě tam se koná šestý ročník víkendového festivalu „Mendel je“Připomínka 199. výročí narození tohoto kněze, řeholníka a přírodovědce je v mnoha ohledech výjimečná, řekl Proglasu Jan Bakala ze spolku Společně, který akci organizuje.

"Letos se festival přesouvá až ke zdem augustiánského kláštera, před baziliku Nanebevzetí Panny Marie. Novinkou je také historický program, kdy vystoupí soubor elegantních dam oblečených do dobových šatů, které lidé nosili za života G. Mendela. Vystavený bude i vojenský lazaret, neboť pruské vojsko, které v roce 1866 procházelo Brnem, sem zavleklo choleru," přibližuje Jan Bakala doprovodný program, který nezapomíná ani na děti. Ty mohou ocenit virtuální realitu, díky níž se podívají do nepřístupných míst kláštera nebo na Staré Brno ze sanktusíku baziliky. Pořadatelé připravili i odbornou diskuzi biochemika Jana Konvalinky, lékaře a vedoucího mezioborové skupiny MeSES Petra Smejkala a datového vědce Petra Ludwiga na téma, jakým způsobem nás COVID-19 ovlivňuje, ať už zdravotně či společensky.

Festival k poctě objevitele základních principů dědičnosti a světově uznávaného zakladatele genetiky vyvrcholí nedělní mší svatou v klášterní bazilice na Starém Brně. Od 11 hodin ji bude sloužit biskup Vojtěch Cikrle.

Na příští rok, k 200. výročí Mendlova narození, se chystá celosvětová odborná konference i odhalení sochy velikána. V současné době o něm Česká televize natáčí seriál pro děti.

mendelje_2021

foto: Jaroslava Otradovcová, Proglas 2021

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony