Lékaři bez hranic: od eskalace konfliktu v Gaze připutovalo 50 tun pomoci, to dřív přišlo i denně

Civilistům v Gaze už zbývá jen pár možností, kde vyhledat zdravotní péči. Ze 36 nemocnic v pásmu je nyní funkčních 13, a to pouze částečně. Vzhledem k obsazení severní Gazy se nyní obyvatelstvo sdružuje na jihu, kde téměř není kapacita pro nově příchozí. Z důvodu ostřelování jihu Gazy museli Lékaři bez hranic některé nemocnice opustit. Roste též počet zákroků prováděných v nehygienických podmínkách, s čímž se pojí narůstání případů infekcí a zánětů po operacích.
Lékaři v Gaze se aktuálně potýkají s nedostatkem léků, jídla i ropy, jak řekl ve vysílání Proglasu vedoucí komunikace české kanceláře Lékařů bez hranic Tomáš Bendl: „Většina zásob, která tam v současné době proudí, tak proudí přes hraniční přechod Rafáh na hranici s Egyptem. Jenže tam není nastavený žádný předvídatelný systém toho, jak zásoby vpouští. Někdy úřady přechod povolí, jindy to trvá dlouho. Jak dlouho zásoby vydrží také záleží na tom, do jaké míry ta neustálá částečná blokáda bude trvat, a jak moc volně se zásoby po Gaze budou moci pohybovat. To je ale každý den a každý týden trochu jiné. Je těžké něco předvídat.“
Podle Tomáše Bendla jsou aktuální dodávky humanitární pomoci nedostačující. I když nějaká pomoc přichází, není jí tolik, aby dokázala pokrýt veškeré potřeby tamních obyvatel. „My jsme od 7. října, kdy konflikt eskaloval do stávající fáze, dostali něco kolem 50 tun zdravotnického materiálu. Před tímto datem do Gazy proudilo několik stovek kamionů humanitární pomoci, někdy dokonce denně. Jinými slovy, nyní jsme v situaci, kdy nám humanitární potřeby ohromně narostly a současně humanitární pomoc a zásoby se snížily.“
Zda se potkávají dobrovolníci Lékařů bez hranic v Gaze s Izraelskou armádou, anebo jak konkrétně uzavírání nemocnic ovlivňuje péči o pacienty, se dozvíte z poslechu záznamu rozhovoru, který vedl moderátor Štěpán Dvořák a redakčně ho připravil Ondřej Chlup.