Kurzy biblických jazyků nejen pro studenty teologie

Cyrilometodějská teologická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci nabízí jazykové kurzy latiny, novozákonní řečtiny a biblické hebrejštiny. Výuka bude probíhat blokovou formou vždy v pátek odpoledne a v sobotu od 2. října 2009. Zajistí ji vyučující Katedry biblických věd CMTF UP a pozvaní hosté. Po složení závěrečné zkoušky obdrží studenti osvědčení o absolvování kurzu.
Anotace předmětů
A) Latinský jazyk
Předmět bude probíhat formou cvičení a bude obsahovat v každém bloku střídavě výklad gramatiky, její procvičování a četbu jednoduchých originálních textů s křesťanskou tématikou. Cílem bude osvojit si základy latinské jmenné a slovesné morfologie a syntaxe. Student by měl zvládnout základní slovní zásobu v rozsahu cca 500 slov. Součástí výuky bude uvedení do práce s dostupnými slovníky.
Skriptum: ŠLESINGER, Základy latinského jazyka, Praha 1999.
Doplňující přednášky
Cílem přednášek je poskytnout elementární přehled o dějinách a vývoji latinského jazyka a na vybraných příkladech představit latinsky psanou literaturu různých období: starokřesťanská a středověká literatura, latina liturgických textů.
Návaznost programu
Pro absolventy kurzu, kteří projeví zájem o další studium, bude připraveno pokračování v dalších 3 semestrech tak, aby po absolvování všech 4 kurzů byli schopni číst latinský text s pomocí slovníku.
B) Novozákonní řečtina
Předmět bude probíhat formou cvičení a bude obsahovat v každém bloku střídavě výklad gramatiky, její procvičování a četbu jednoduchých novozákonních textů (především evangelia). Cílem bude osvojit si základy řecké jmenné a slovesné morfologie a syntaxe. Student by měl zvládnout základní slovní zásobu, užívanou ve spisech NZ v rozsahu cca 500 slov. Součástí výuky bude uvedení do práce s dostupnými slovníky.
Skriptum: BARTOŇ, Uvedení do novozákonní řečtiny, Praha 2001; ČERNUŠKOVÁ, Novozákonní řečtina, Olomouc 2002.
Doplňující přednášky
Cílem přednášek je seznámení s problematikou vzniku NZ. Součástí bude rovněž poučení o dějinách a vývoji řeckého jazyka, řeckém textu NZ, problematice utváření NZ kánonu a uvedení do starokřesťanské řecky psané literatury (patrologie).
Návaznost programu
Pro absolventy kurzu, kteří projeví zájem o další studium, bude připraveno pokračování v dalších 3 semestrech tak, aby po absolvování všech 4 kurzů byli schopni číst řecký text NZ s pomocí slovníku.
C) Biblická hebrejština
Náplní předmětu budou základy hebrejské morfologie a syntaxe. Student by si měl osvojit základní slovní zásobu v rozsahu cca 200 slov. Probíraná látka bude procvičována na jednoduchých textech hebrejské bible.
Skriptum: VLKOVÁ, PACNER: Pracovní listy ke cvičením z biblické hebrejštiny, Olomouc 2006. Elektronická pomůcka: Cvičebnice biblické hebrejštiny (http://servert.upol.cz/cbh/main.html)
Doplňující přednášky a aktivity
Přednášky a aktivity se budou týkat různých témat souvisejících s biblickou hebrejštinou a hebrejským jazykem: židovské nápisy a textová svědectví ze starověku, židovské hřbitovy a památky, jidiš a ivrit ve vztahu k biblické hebrejštině, zhudebněné hebrejské biblické texty, popř. seznámení s programem BibleWorks.
Návaznost programu
Absolventi kurzu, kteří projeví zájem, se mohou účastnit výjezdních soustředění Katedry biblických věd věnovaných četbě hebrejských biblických textů.
Všeobecné informace
Počet hodin v každém kurzu je 45. Cena kurzu je 3800 Kč, pro studenty UP 3400 Kč, a zahrnuje i učebnici.
Vyplněnou přihlášku zasílejte do 25. září 2009 na referát pro celoživotní vzdělávání CMTF UP: Mgr. Petra Géblová, Univerzitní 22, 771 11 Olomouc.
O přijetí do kurzu rozhoduje pořadí, v jakém budou doručeny přihlášky. Studentům nepřijatým z kapacitních důvodů bude nabídnuta přednostní účast v kurzu v následujícím termínu.
Po 25. září 2009 obdržíte informaci, zda jste byli přijati spolu s informacemi o úhradě kurzovného.
Přihlášku naleznete zde 122.3 KB.
Další informace a dotazy na adrese: jana.platova@upol.cz