Křesťané vyzývají k modlibtám za klid v anglických městech
"Londýn prožil druhou klidnou noc a já doufám a modlím se, aby to tak zůstalo," komentoval situaci v anglických městech zástupce velitele městské policie Steve Kavanagh. Střety mezi davy mladých výtržníků s policií si tam ale v uplynulém týdnu vyžádaly pět lidských životů. Podle Vojtěcha Ripky, který na univerzitě v Oxfordu studuje srovnávací sociální politiku, je situace důsledkem dlouhodobého problému, který má základ v neuspokojivé ekonomické situaci v zemi, nevyhovujícím systému invalidních důchodů nebo také zhoršující se kvality školství.
Anglikánská církev zveřejnila na svých stránkách modlitbu za mír ve Velké Británii. Nepokoje v zemi vzplály poté, co policie minulý týden při přestřelce zabila muže, jenž byl podle tamějších deníků napojený na podsvětí. V souvislosti s rabováním policisté zadrželi přes tisíc lidí. K modlitbě za oběti výtržností v ulicích Londýna vyzval také tamější katolický arcibiskup Vincent Nichols. Několik dní trvající řádění v ulicích hlavního města i na dalších místech, například Manchesteru a Birminghamu, odsoudil jako projevy kriminálního násilí a projev nespoutané neúcty ke společnému dobru společnosti.
V noci na dnešek byl v ulicích Londýna klid – oproti normálnímu stavu, kdy v britském hlavním městě hlídkuje dva a půl tisíce policistů, v bývá jich tam posledních dnech 16 tisíc. „Londýn prožil druhou klidnou noc a já doufám a modlím se, aby to tak zůstalo,“ komentoval situaci zástupce velitele městské policie Steve Kavanagh.
Podle názoru Vojtěcha Ripky se mimo jiné negativně projevila také situace ve školství. Ačkoliv se v zemi nachází několik prestižních univerzit, kvalita základních a středních škol se spíše zhoršuje, přiblížil Ripka. Jedním z důvodů by podle jeho vyjádření mohlo být rozvolnění nároků na studenty, především co se týká jejich vystupování, chování a obecných sociálních norem. „Já jsem asi před pěti lety na jednom dnešním bojišti půl roku bydlel. Mezi mladými lidmi je tam prestižní záležitostí příslušnost k něčemu jako pouliční gang a dlouhodobě je tam kriminalita na velmi vysoké úrovni,“ přiblížil své zkušenosti Vojtěch Ripka. Dále dodal, že nynější problém byl „viditelnou erupcí“ dlouhodobého komplexního problému, který se v tamější společnosti vyskytuje několik generací. „Prvotní příčina je ve frustraci a sociální situaci, v systému vzdělání a rozpadu rodiny, prostě v sociální vrstvě mladých lidí, kteří jsou zcela neovladatelní a vytržení z normálních sociálních vazeb,“
přiblížil Vojtěch Ripka.