Křesťané v Etiopii se obávají o své kulturní dědictví

Křesťané v Etiopii se obávají o své kulturní dědictví
21. dubna 2022 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Kostely vytesané do skal v etiopské Lalibele, která je známá i labyrinty tunelů a chodeb, jsou vážně ohroženy probíhající válkou v zemi. Lidem rovněž chybí příjmy z turistického ruchu, upozornil biskup Etiopské pravoslavné církve Abune Ermia.

Jedenáct skalních chrámů, zapsaných od roku 1978 na seznamu UNESCO, leží asi 650 km od hlavního města Addis Abeby. Před vypuknutím války se do této hornaté oblasti na severu Etiopie sjížděly desetitisíce turistů a pravoslavných věřících. Nyní jsou poutě pozastaveny, protože loni v srpnu se města zmocnily jednotky Tigrajské lidově osvobozenecké fronty (TPLF). UNESCO následně upozornilo na ohrožení chrámů a obyvatel města, které se koncem 12. století z iniciativy krále Lalibely mělo stát "novým Jeruzalémem" namísto Svaté země, která byla tehdy pro mnohé nedosažitelná.

Konflikt mezi etiopskou vládou a TPLF, která kontroluje svazový stát Tigraj, začal v listopadu 2020. Protirežimní boje si od té doby vyžádaly životy tisíců lidí, miliony lidí vyhnaly z domovů a statisíce jich vystavily hladomoru. 

Tigrajci a jejich spojenci chtějí přinutit k rezignaci premiéra Abiyho Ahmeda. Ten patří k většinovému etniku Oromů. Úřadu se ujal roku 2018 a ve stomilionové zemi zahájil demokratické reformy. TPLF byla po čtvrtstoletí dominantní stranou vládní koalice, s Ahmedovým nástupem do čela kabinetu vliv na řízení Etiopie ztratila.

zdroj: kathpres, cath.ch, čtk

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony