Křesťané v dnešní Etiopii

V úterý 13. října 2009 přednášel na Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci etiopský profesor Joachim Persoon, který působí v hlavním městě Etiopie Addis Abebě na pravoslavné bohoslovecké fakultě. V současné době je také zodpovědný za ekumenické a mezináboženské vztahy Etiopské pravoslavné církve.
Své české posluchače seznámil profesor Persoon s počátky judaismu a následného přijetí křesťanství v Etiopii. Zmínil také vztah jeho země k Islámu. Etiopie je jediná země, která byla uchráněna od násilného vpádu Mohameda. Ten dokonce zakázal svým následovníkům obsadit Etiopii, přestože tato země byla ryze křesťanská. Až do 16. století měla Etiopie status přátelské země vůči Islámu. Ve zmíněném století však byla Etiopie jinými islamistickými národy dobývána a jednu dobu hrozilo, že zanikne úplně.
V druhé části přednášky se posluchači dověděli o základních prvcích zbožnosti Etiopanů. Profesor Persoon stručně pohovořil o tom, jak vypadá bohoslužba, jaké se při ní užívají hudební nástroje a co symbolizují.
Během celé přednášky měli posluchači možnost zhlédnout ukázky soudobé etiopské ikonografické tvorby (různé biblické výjevy, ikony Bohorodičky, svatého Kříže atd.).
V závěrečné diskusi po přednášce zazněl ze stran studentů dotaz k problematice AIDS v Etiopii. Jak se tato země vypořádává s onemocněním AIDS a jak reaguje na slova papeže Benedikta XVI., která pronesl nedávno při své návštěvě Afriky o sexuálni zdrženlivosti a věrnosti? Profesor Joachim Persoon odpověděl takto.