Křesťané pomohou Evropské unii odstraňovat chudobu
Církevní organizace zastoupené při institucích Evropské unie nabídly pomoc při uskutečnění záměru vymanit do roku 2020 z chudoby 20 miliónů Evropanů. Své sociální dílo dala k dispozici Konference Evropských církví (KEK) i Komise katolických biskupských konferencí zemí EU (COMECE). Konkrétní formu jejich zástupci konzultovali s eurokomisařem pro zaměstnanost a sociální záležitosti Lászlem Andorem.
Zástupci KEK i COMECE připomněli, že křesťanské organizace mají mnohaleté zkušenosti práce s chudými. Podle biskupa Václava Malého, zástupce našeho episkopátu v Bruselu, ji charakterizuje orientace na člověka v nouzi a solidaritu: "Církevní charity mohou vnést lidský přístup vůči těm, kterým má být pomoženo, a také přispět a prohloubit mezigenerační solidaritu." V úsilí o odstranění chudoby může Evropskou unii inspirovat také tradiční důraz křesťanského díla na vlastní odpovědnost adresáta pomoci, který nemá být pouze jejím pasivním příjemcem, a v širším chápání i křesťanské pojetí rodiny, uvádí pražský světící biskup a připomíná, že například u nás tento způsob práce ke všeobecnému respektu rozvinula Charita ČR.
O dialogu a spolupráci s církvemi hovoří i Lisabonská smlouva upravující fungování Evropské unie. Pravidelné schůzky mezi zástupci Evropské komise a křesťanských společenství se konají od 90. let. Biskup Václav Malý se neobává, že by nabídka církví přispět k postupu proti chudobě narazila na odmítnutí kvůli rozdílnému chápání rodiny nebo hodnoty života: "I když náhledy představitelů Evropské unie nebo její části na otázky morální, rodinné jsou trochu jiné, tohle (dílo sociální pomoci) by mělo být jakousi spojnicí. Nemělo by zůstat jenom u výzev nebo aby církve byly vnímány jenom jako nástroj v nouzi, ale jako partneři, jejichž pohled na člověka je nejen obohacující, ale zásadní," říká biskup Malý s nadějí, že právě toto vědomí podpoří u zástupců Evropské unie snahu o širší spolupráci s církvemi v sociální oblasti.