Kostelní zvony připomněly 17. listopad, v Týnském chrámu byla bohoslužba s díky sv. Anežce

Kostelní zvony připomněly 17. listopad, v Týnském chrámu byla bohoslužba s díky sv. Anežce
17. listopadu 2021 Události Autor: Filip Breindl

Česko slaví Den boje za svobodu a demokracii, lidé přicházejí na Národní třídu v Praze k památníku událostí roku 1989, které vedly k pádu komunistické totality. Připomíná se také Mezinárodní den studentstva a aktéři protinacistického vzdoru. V celé zemi se konají různé akce s tématikou svobody, v 17 hodin se k připomínce výročí rozezněly kostelní zvony.

Poděkování Bohu a svaté Anežce České za dar svobody bylo hlavním tématem dopolední mše v Týnském chrámu v Praze, kterou sloužil apoštolský nuncius v Česku Charles Daniel Balvo. Mezi účastníky byl i herec Jan Potměšil, který po autonehodě v době revoluce zůstal na invalidním vozíku. Arcibiskup Balvo v kázání citoval z dopisu svaté Kláry z Assisi Anežce, kterou nazval "vzorem věrnosti, skrze niž vyjadřovala svou lásku k Bohu". Přímý přenos bohoslužby, která se v mariánském chrámu u Staroměstského náměstí konala 17. listopadu potřinácté, vysílala televize Noe i Proglas.

O odkazu 17. listopadu hovořil v Dopoledni s Proglasem jáhen Elva Frouz, který byl účastníkem studentské demonstrace v roce 1989 a nyní se angažuje ve spolku Milión chvilek pro demokracii: "Dějinné okolnosti se samozřejmě proměňují a v mnoha ohledech jsou úplně jiné než tehdy, ale v zásadě jde pořád o to samé: Aby se člověk ujímal svého daru, který dostává, daru svobody, důstojnosti a možnosti propojovat se s druhými lidmi."

Kardinál Dominik Duka vydal na svém blogu text, ve kterém připomíná křesťanské souvislosti dění kolem konce komunistické totality po listopadu 1989. Zmiňuje kardinály středoevropských zemí, kteří se stali symboly vzdoru proti ateistickému režimu – Josefa Berana, Stefana Wyszynského, Józsefa Mindszentyho a Alojze Stepinace. Také píše o působení kardinála Františka Tomáška v revolučních dnech, roli současného pomocného biskupa Václava Malého, svatořečení Anežky České a zmiňuje, že spolu s dalšími představenými řeholí, které tehdy působily v ilegalitě, byl očitým svědkem dění kolem Národní třídy 17. listopadu 1989. "Považuji za spravedlivé připomenout rozhodující podíl, který věřící občané této země, nejenom katolíci, ale i ostatní křesťané vložili do dnů našeho nábožensko-politického osvobození," napsal pražský arcibiskup Duka.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony