Komentář týdne: Islámský radikalismus od nás není daleko

Stálá spolupracovnice Proglasu, bývalá ředitelka českého vysílání Radia Svobodná Evropa Olga Kopecká-Valeská ve své úvaze shrnuje události, kvůli kterým se v prvních týdnech letošního roku stal Egypt centrem zájmu světových sdělovacích prostředků, a domýšlí důsledky pro život evropské společnosti. Poslouchejte naše vysílání v sobotu 5. února 2011 v 7.30 a 18.30, v neděli v 1.45 a v pondělí v 10 hodin. Záznam po odvysílání naleznete také v našem audioarchivu.
Někteří pozorovatelé současné situace v Egyptě (a také Tunisku a dalších zemích severoafrického a blízkovýchodního regionu) vyjadřují obavy z toho, že současné politické nepokoje mohou posílit postavení radikálních islamistů. Olga Kopecká-Valeská připomíná, že takový vývoj by měl negativní důsledky pro postavení křesťanské komunity v Egyptě, jež se už nyní potýká s násilnými útoky fundamentalistů, jakým byl ten novoroční v Alexandrii s 23 oběťmi na životech. Komentář zmiňuje diplomaticky silnou reakci Káhiry na požadavek papeže Benedikta XVI., aby vlády zemí, jichž se to týká, chránily ohrožené křesťany. Odvolání vatikánské velvyslankyně a také rozhodnutí univerzity při mešitě Al-Azhar přerušit teologické rozhovory s katolickou církví "se zdá nasvědčovat postupu radikálního islamismu, neboť egyptští muslimští učenci byli až dosud většinou dialogu s Vatikánem nakloněni a odsuzovali násilné činy proti křesťanům," píše naše komentátorka.
Dále zmiňuje protikřesťanské útoky, k nimž v nedávném období došlo v Iráku, Nigérii či Pákistánu, a iniciativu poslanců Evropského parlamentu, kteří chtějí, aby se EU postavila do čela mezinárodních snah o ochranu náboženské svobody. "To je velmi důležité vzhledem k aspiracím muslimského Turecka na členství v Evropské unii," uvádí Olga Kopecká-Valeská, podle níž by země starého kontinentu měly obecně zvýšit citlivost vůči islámskému radikalismu nejen na Blízkém východě, ale přímo v muslimské komunitě žijící v Evropě. Podle ní jde o "znepokojivý jev" a dokládá ho například svědectvím manželky anglikánského faráře z britského Birminghamu, která se s rodinou musela vystěhovat z přistěhovalecké čtvrti kvůli stálým výhrůžkám, urážkám a šikaně. Hovoří-li se o fundamentalistech, je proto podle Olgy Kopecké-Valeské třeba vzít na vědomí, že nejde o problém pouze Asie či Afriky. "Je dobré si v této souvislosti připomenout, že muslimští přistěhovalci dnes tvoří početné, miliónové menšiny jak v Británii, tak v Německu, ve Francii nebo Holandsku, a že vliv islámského radikalismu mezi nimi sílí. Evropská unie by se nad tím měla vážně zamyslit a zrevidovat jak svou imigrační politiku, tak výchovu," uzavírá první únorový Komentář týdne na Proglasu.