Komentář: Křesťanská perspektiva německého sjednocení

Publicistka Olga Kopecká-Valeská v úvodním listopadovém Komentáři týdne uvažuje o výročí událostí, které si připomínají naši sousedé: konec komunistické vlády ve východním Německu na podzim 1989 a znovusjednocení země v říjnu následujícího roku. Sama uvedený čas prožila v tehdejší Německé spolkové republice jako členka české redakce Radia Svobodná Evropa se sídlem v Mnichově. Komentář uvedeme v sobotu 6. listopadu v 7.30 a 18.30, v neděli v 1.45 a v pondělí v 10 hodin.
Úvod komentáře porovnává očekávání rozvoje hospodářství a demokracie v bývalé NDR a její přijetí křesťanských tradic západu se skutečností po 20 letech. "Zdevastované východoněmecké hospodářství se stále nevyrovná západnímu, byť do něj Západ investoval velké množství finančních prostředků, ke svému vlastnímu ochuzení," konstatuje Olga Kopecká-Valeská s tím, že větší migrace obyvatel bývalé komunistické země za lepšími podmínkami na Západ podle ní vnesla do původních spolkových zemí ve větší míře prvky zhoršení mezilidských vztahů či přístupu k práci.
Pokud měly před 20 lety obyvatelé západního Německa předat víru sekularizovaným krajanům z NDR, pak se podle naší komentátorky stal pravý opak - dokládá to na průzkumu hodnot mezi mladými lidmi v Německu. "Víra v Boha je pro německé katolíky důležitá jen ze 44 procent, pro evangelíky jen ze 39 procent. Pro většinu je nedůležitá," uvádí Olga Kopecká-Valeská a připomíná, že postupující sekularizace se naopak téměř nedotýká rodin přistěhovalců z muslimských zemí, zejména Turecka - pro dvě třetiny mladých respondentů průzkumu je víra v Boha nejdůležitější ze všeho, pro téměř všechny ostatní je "velmi důležitá."
Ve veřejné debatě ve spolkové republice zaznamenala naše komentátorka hlasy volající po větší angažovanosti církve ve vedení mladých lidí k hodnotovým základům a křesťanským tradicím. Sama v tom (při vědomí obtížné realizovatelnosti při malém počtu mladých duchovních a nových kněžských povolání) spatřuje obranu proti tomu, aby za několik generací neurčovali hodnotové a kulturní směřování ve sjednoceném Německu muslimové. "Nutné je, a to se týká celé Evropy, zapracovat právě na tom, aby se zlepšil vztah vlastní mládeže ke křesťanskému dědictví, které vytvořilo evropskou identitu, a k jeho hodnotám," uvádí Olga Kopecká-Valeská, někdejší členka české redakce Radia Svobodná Evropa. Celý Komentář si po víkendovém odvysílání můžete pustit v audioarchivu těchto webových stránek.