Klečíme před svátostí lásky, řekl Benedikt XVI. o adoraci

Katoličtí křesťané prožívají slavnost Těla a Krve Páně, lidově Božího Těla. Konají se eucharistická procesí, jedno z nich zanedlouho povede papež Benedikt XVI. od Lateránské baziliky k římskému chrámu Santa Maria Maggiore, přímý přenos právě vysílá televize Noe.
Oslava má tradici od 14. století, kdy svátek zavedl papež Urban IV. Prahou poprvé průvod s Nejsvětější Svátostí prošel v roce 1355, dnes věřící obešli oltáře v okolí svatovítské katedrály na Hradčanech, liturgické slavnosti předsedal kardinál Dominik Duka. V Rakousku, kde je dnes pracovní volno, se procesí konala v centrech větších měst. Slavnost Těla a Krve Páně tu probíhá i na některých alpských jezerech, monstranci na lodi převážejí například z Hallstattu ve spolkové zemi Salcbursko.
"Tento svátek je pro církev extrémně důležitý, protože jak církev učí – eucharistie je centrálním aspektem života. Samozřejmě je to jen jedna ze sedmi svátostí, ale uznáváme ji jako nejvznešenější," uvedl mons. John Kennedy z vatikánské kongregace pro nauku víry. Papež během kázání při mši před Lateránskou bazilikou připomněl zkušenost eucharistických adorací, které předcházely významným shromážděním věřících v posledních letech, například na setkáních mládeže v Kolíně nad Rýnem či Madridu a na zahraničních cestách do Záhřebu či Londýna. Podle Benedikta XVI. se eucharistická slavnost s adorací Nejsvětější svátosti vzájemně doplňují a nekonkurují si. Zdůraznil, že pokud se vztah k eucharistii zúží pouze na slavení mše svaté, hrozí "menší povědomí o trvalé Ježíšovy blízké přítomnosti mezi námi a s námi, jako bijícího srdce domovů, měst a území."
Ve svém kázání Benedikt XVI. poukázal také na vnější výraz úcty k Nejsvětější Svátosti - pokleknutí. "Ve chvíli adorace jsme všichni na stejné úrovni - klečíme před svátosti lásky. Všeobecné a svátostné kněžstí se spojují v eucharistickém kultu," uvedl papež, "stát před Pánem je jednou z nejautentičtějších zkušeností bytí církví."