Kardinál Zen propuštěn na svobodu

Kardinál Zen propuštěn na svobodu
12. května 2022 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Devadesátiletetý kardinál Joseph Zen Ze-kiun, kterého včera zatkla policie v Hongkongu, je opět na svobodě. Policie mu umožnila odchod z cely po složení kauce. K propuštění zadrženého vyzvaly Spojené státy a také Vatikán sdělil, že situaci kolem kardinála sleduje s velkou pozorností a znepokojením.

K zatčení došlo pár dní poté, co byl novým správcem Hongkongu zvolen bývalý policista John Lee. Ten jako šéf bezpečnosti Hongkongu řídil potlačování prodemokratických protestů v roce 2019, čímž si získal důvěru Pekingu. Podle britské lidskoprávní organizace Hong Kong Watch je dnešní zásah signálem, že Peking chystá zesílit své útoky na základní práva a svobody ve městě. Šéf organizace Benedict Rogers vyzval mezinárodní společenství, aby žádalo po Číně okamžité propuštění zadržených.

Podle nejmenovaného zdroje agentury Kathpress a ČTK  zadrželi také 74letou advokátku Margaret Ngovou, aktivistku a popovou zpěvačku Denise Hoovou, bývalou poslankyni Cyd Hoovou a bývalého akademika Hui Po-keunga. Kardinál Zen s ostatními dvěma zatčenými (a rovněž propuštěnými) pomáhal řídit nyní rozpuštěný humanitární fond pro účastníky protivládních protestů. Dlouhodobě se zastává demokracie v Hongkongu i pevninské Číně a je hlasitým kritikem sílící autoritářské vlády Číny vedené prezidentem Si Ťin-pchingem. 

Mluvčí Svatého stolce Matteo Bruni uvedl, že sleduje další vývoj "s velkou pozorností". Předseda Německé biskupské konference, biskup Georg Bätzing, napsal na Twitteru, že ho incident naplnil "velkým znepokojením". V dalším tweetu biskupské konference se uvádí: "Kardinál Zen byl po desetiletí nepohodlným a neúplatným bojovníkem za svobodu lidí tváří v tvář drzosti komunistické státní moci, která nyní dostala pod svou kontrolu i Hongkong."

Tento salesián Dona Bosca Zen ovšem také kritizoval prozatímní dohodu o jmenování biskupů, kterou Vatikán uzavřel s Čínou v roce 2018 na dva roky a prodloužil ji na stejnou dobu v roce 2020. Zen označil tuto dohodu za zaprodání místní katolické církve čínským vládcům.

Od doby, kdy Čína na konci června 2020 zavedla takzvaný zákon o národní bezpečnosti, jsou v čínské zvláštní administrativní oblasti Hongkong potlačovány občanské svobody, svoboda tisku a právní stát. Stovky demokratických aktivistů byly zatčeny a tisíce jich před pronásledováním uprchly do zahraničí. Náboženská svoboda je také pod stále větším tlakem pročínského vedení.

zdroj: kathpress, čtk

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony