Kardinál Dolan se na Ukrajině setkal s válečnými uprchlíky

Kardinál Dolan se na Ukrajině setkal s válečnými uprchlíky
3. května 2022 Události Autor: Jana Kuklová

Ukrajinu a její příhraniční oblasti včetně polských a slovenských hranic v těchto dnech navštívil arcibiskup z New Yorku kardinál Timothy Dolan. 

Kardinál Dolan, který má  mezi americkými katolickými biskupy na starost výbor pro náboženskou svobodu, se setkal s ukrajinskými uprchlíky. Při té příležitosti připomněl, že i přímo na Ukrajině je velké množství lidí, kteří kvůli válce museli opustit své domovy. 

Vyzdvihnul také všechny, kteří válečným uprchlíkům pomáhají, a ocenil množství zdrojů, které jsou na tuto pomoc vyhrazeny. Ruskou invazi potom označil za "surové zlo, které musí skončit".

Zároveň dnes papež František potvrdil, že se nechystá navštívit Kyjev. V rozhovoru pro italský deník Corriere della Sera řekl: "Mám pocit, že bych tam neměl jezdit. Nejprve musím jet do Moskvy, nejprve se musím setkat s prezidentem Putinem.“ Tomu Svatý otec v polovině března nabídl schůzku ve snaze ukončit válku. V dnešním interview uvedl, že od něj ale zatím nedostal odpověď. 

S moskevským patriarchou Kyrillem podle svých slov papež František hovořil online, k vzájemnému porozumění ale nedospěli. Kyrill, který stojí v čele ruské pravoslavné církve, se dlouhodobě staví na podporu ruské invaze.

zdroj: CNA