Kardinál Burke pár dní po pozitivním testu připojen na plicní ventilaci

Kardinál Burke pár dní po pozitivním testu připojen na plicní ventilaci
16. srpna 2021 Události Autor: Dominik Číž

Americký kardinál Raymond L. Burke byl v sobotu připojen na plicní ventilátor. Duchovní, který je veřejností vnímaný jako kritik očkování a protiepidemických opatření, oznámil onemocnění covidem minulé úterý.

Průběh nemoci 73letého duchovního je podle agentury Kathpress z pohledu lékařů povzbudivý. Jeho spolupracovníci včera na kardinálově twitterovém účtu požádali věřící o modlitbu: "Jeho eminence se věrně modlila za ty, kteří trpí virem. O dnešní vigilii Nanebevzetí Panny Marie se nyní pomodleme růženec my za něj".

Burke se řadí ke kritikům restriktivní protiepidemické politiky. "Očkování nelze občanům vnucovat totalitním způsobem," řekl například před rokem na diskuzní akci v Římě. Vyslovil se proti zákazům bohoslužeb a kritizoval tendenci ztotožňovat modlitby, pobožnosti a mše s "běžnými volnočasovými aktivitami, jako je kino nebo fotbal". Agentura RNS zdůraznila, že ho bylo v Římě často možné potkat bez roušky, ale vždy s růžencem v ruce.

Kardinál Burke, který byl v letech 2008-2013 prefektem Nejvyššího tribunálu Apoštolské signatury, se v posledních letech podle médií dostával do střetu s papežem Františkem. V roce 2016 mu například spolu s dalšími třemi preláty adresoval tzv. dubia, v nichž kritizovali papežovo opatrné otevření možnosti svatého přijímaní pro rozvedené a znovu sezdané páry, vyjádřené v apoštolské exhortaci Amoris laetitia.

Zdroj: CNA, RNS, Kathpress

Foto: Pixabay