Kardinál Bo: modleme se růženec za mír v Barmě

Kardinál Bo: modleme se růženec za mír v Barmě
13. června 2022 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Barmští katoličtí biskupové žádají respektování lidského života a nedotknutelnost míst jako jsou kostely, školy či nemocnice.

V čele signatářů dokumentu je barmský kardinál, salesián Charles Bo. Vojenská junta od loňského převzetí moci v zemi zničila desítky chrámů i civilní infrastruktury v barmských státech Kayah a Chin, kde žije početná katolická menšina. Podle oficiálních údajů zahynuly necelé dva tisíce lidí včetně dětí. Biskupové vyzvali ke každodenní modlitbě růžence a konání bohoslužeb za mír.

Barmská vojenská vláda na začátku června oznámila, že popraví dlouholetého prodemokratického aktivistu Ťjo Min Yua, známějšího pod přezdívkou "Kou Jimmy". K trestu smrti byl odsouzen loni na základě protiteroristického zákona a jeho poprava byla potvrzena poté, co mu bylo zamítnuto odvolání, informovala agentura AP. Podle barmských médií má být rovněž popraven bývalý poslanec Pchjo Zeja Tho z Národní ligy pro demokracii (NLD) svržené barmské vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij, který byl odsouzen rovněž na základě protiteroristického zákona. A poprava oběšením čeká i dva další muže, kteří byli shledáni vinnými z vraždy ženy; podle obžaloby ji podezírali, že vyzrazuje informace armádě.

Zatím není jasné, kdy se mají popravy konat. V případě provedení by byly v Barmě první po desítkách let.

Od loňského února, kdy v zemi převzala moc vojenská junta, která svrhla zvolenou vládu Su Ťij, barmské soudy vynesly trest smrti nad 114 osobami obžalovanými z politických přečinů, z nich dvě byly děti. Za mřížemi skončilo podle místních pozorovatelů zhruba 9000 odpůrců převratu.

zdroj: kathpress, čtk

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony