Jubilejní 10. pouť ke kapličce svatého Františka ve Špindlerově Mlýně

Jubilejní 10. pouť ke kapličce svatého Františka ve Špindlerově Mlýně

V neděli 8. října 2017 se uskutečnila již tradiční pouť ke kapličce sv. Františka, která se nachází ve výšce 1 150 m n. m. vedle Erlebachovy boudy nad Špindlerovým Mlýnem. Jedná se o jednu z nejživějších kapliček v Krkonoších, kde se ročně koná celá řada mší svatých, tradiční říjnová pouť a zimní Horská slavnost Tříkrálová. Každý den se zde v pravé poledne nejen za všechny krkonošské poutníky a horaly rozeznívá rukama majitele a hospodáře pana Tomáška zvon sv. Anežky. Letošní pouť byla významná především tím, že se jednalo o 10. výročí od posvěcení kapličky.

I přes nepřízeň počasí se v poledne vydalo kolem dvaceti poutníků na tříhodinovou pěší pouť od kostela sv. Petra ze Špindlerova Mlýna. Samotný vrchol pouti, mše svatá, byl zejména pro organizátory manžele Tomáškovi a jejich tým nelehkým oříškem. Už od rána všichni sledovali vývoj počasí, které se svými náhlými změnami podobalo spíše aprílovému. Už to vypadalo, že počasí dovolí a vše bude moci proběhnout přímo u kapličky sv. Františka, ale vzhledem k blížícím se tmavým mrakům od Vysokého kola, se nakonec rozhodlo, že se pojede podle plánu B a mše se bude konat v narychlo připraveném, ale za to vyhřátém prostoru uvnitř Erlebachovy boudy.

Začátek bohoslužby ve tři hodiny odpoledne oznámili troubením na lesnice Krkonošští trubači, kteří zároveň svým vystoupením slavnost završili. Hudební doprovod průběhu bohoslužby si vzali na starost jako každým rokem členové skupiny Petach. Hlavním celebrantem byl královéhradecký biskup Mons. Jan Vokál, který mimo jiné připomněl radikalitu života svatého Františka, který vzal život podle evangelia do hloubky a šel až ke kořenům, což slovo radikálně právě vyjadřuje. Spolu s biskupem koncelebroval P. Štěpán Faber z pražské arcidiecéze a místní děkan P. Jiří Šlégr, který na závěr připomenul: „Jak by asi svatý František komentoval dnešní deštivé počasí? Jistě by děkoval Bohu za sestřičku vodu. On vždy dokázal najít důvod k Boží chvále a to se od něho můžeme učit i my.“ Manželé Tomáškovi, kteří se o vybudování kapličky postarali a již od počátku k ní poutníky zvou, na závěr zavzpomínali na široké společenství přátel, které svatý František kolem kapličky vytváří. Poděkovali Bohu i za ty, kteří u zrodu kapličky stáli, ale během posledních let zemřeli.

Po požehnání od pana biskupa se přibližně 150 poutníků – mezi nimi Češi, Němci i Poláci – přemístilo do dolní restaurace Erlebachovy boudy, kde už bylo připravené bohaté pohoštění, aby se výročí pořádně oslavilo, zapilo a zajedlo. Pouti se účastnilo hodně dětí, nejmladší mělo několik dní před narozením. Přišla i spousta dříve narozených, nejstarší měl přes 80 let. K večeru přestalo pršet, hory vykoukly z mraků, výhled do údolí osvítily paprsky slunce, a tak mohl vyjet i kočár s koňmi a poutníky pro zpestření povozit. V restauraci všem přítomným hrála skupina Petach a dobrou hudbu a veselou náladu si všichni užívali až do večera.

Odkaz ke stažení fotek zde:
https://1drv.ms/f/s!ApMZ1Crm8JQu1i9Rml9sx03XvtmN

Kontakt:

Tereza Remsová

Resort Sv. František - Erlebachova a Josefova bouda

Špindlerův Mlýn 109, 543 51

Mob.: +420 736 405 333

E-mail: tereza@RSvF.cz

www.erlebachovabouda.czwww.RSvF.cz

www.facebook.com/RSvF.cz  

 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony