Jih Švédska navštívily tisíce skautů, začalo celosvětové Jamboree
Soutěž na raftech a kajacích, výuka ovládání plachetnice, ale také diskuse o aktuálních globálních problémech nebo navazování nových přátelství – to vše zahrnuje skautské Jamboree, které dnes začíná na jihu Švédska, nedaleko města Kristianstad. Toto mezinárodní skautské setkání se koná každé čtyři roky na jiném místě světa. Letos se jej do 7. srpna účastní bezmála čtyřicet tisíc mladých z více než sto padesáti zemí.
Pro příznivce skautingu začíná podobný svátek, jako jsou například pro sportovce Olympijské hry. XXII. Jamboree se účastní také necele tři stovky skautů a skautek ze všech krajů České republiky. K tamějšímu programu přispějí například aktivitou na téma povodně. Druhá zážitková hra v režii takzvaného českého kontingentu se bude týkat totalitních režimů. „Skupina bude rozdělena na dvě části. Každá dostane za úkol napsat novinový článek na zadané téma,“ přiblížil vedoucí moravského jamoddílu Jiří Matoušek s tím, že někteří účastníci budou mít v psaní volnou ruku, jiní se budou muset řídit přísnými směrnicemi. „Porovnáním toho, jakým způsobem měli možnost napsat článek, by měli potom zjistit, jak to vypadá, když je svoboda slova a když funguje cenzura,“ doplnil Matoušek.
Jamboree je také multikulturní zkušenost. Kromě setkávání různých kultur světa na jednom místě, budou mít účastníci nemuslimského vyznání příležitost sdílet s muslimskými skauty a skautkami svátek Ramadán, kvůli kterému bude uzpůsobený denní a noční program. „Není cílem, aby vznikla nějaká světová jednotná kultura, která rozmělní všechny zvyky, ale je důležité, aby příslušníci jednotlivých kultur měli povědomí a respekt k ostatním,“ přiblížil předseda České rady dětí a mládeže Aleš Sedláček. Před patnáctihodinovou cestou na mezinárodní setkání se včera členové Junáka sešli na pražském Palackého náměstí a společně tvořili obraz zeměkoule z barevného písku. Vytvořená koláž naši planetu sice nepřipomínala, měla se ale stejně jako Jamboree stát obrazem setkávání různých kultur, náboženství a etnik přesně tak, jak si ho tito teenageři představují.
„U nás v klubovně bylo překladiště. Přiváželi se věci a pak se vozily jinam. Museli jsme vyložit všechny podsady a zase naložit. Bylo toho hodně, za ten týden se to skoro nedalo stihnout,“ popsal poslední přípravy jeden z účastníků Jiří Zlámal a doplnil, na co se nejvíce těší: „Těch čtyřicet tisíc lidí na jednom místě bude určitě super. Ale hlavní je, že tam budou moji kamarádi z oddílu, takže to bude určitě moc fajn.“
Slavnostního odjezdu se zúčastnila mimo jiné švédská velvyslankyně v České republice Inger Ultvedtová, která vyjádřila radost z toho, že tolik mladých lidí míří do její vlasti. Skauty a skautky pozdravil i starosta Junáka Josef Výprachtický. Ten připomněl význam mezinárodních setkání a vyzval
také ke chvíli ticha za oběti nedávné tragédie v Norsku. „To že se setkávají lidé z úplně celého světa je nesmírně cenné právě pro pochopení odlišností a chápání se navzájem. Myslím, že poslední události, co proběhly v Norsku, dávají přesně ukázku toho, že tyto věci jsou nesmírně důležité,“ zdůraznil starosta Junáka.