Na Velehradě pochovávají jezuitu Josefa Hladiše. Do posledních chvil pomáhal lidem, říká provinciál

Na Velehradě pochovávají jezuitu Josefa Hladiše. Do posledních chvil pomáhal lidem, říká provinciál
22. května 2023 Události Autor: Veronika Skalická

Ve velehradské poutní bazilice Nanebevzetí Panny Marie a svatých Cyrila a Metoděje se právě koná zádušní mše za jezuitu P. Josefa Hladiše, zesnulého v neděli 14. května ve věku 91 let. Jeho tělo pak uloží na místním hřbitově. Na Velehradě studoval nivnický rodák gymnázium, v 17 letech vstoupil do Tovaryšstva Ježíšova a o osm měsíců později zažil totalitní Akci K – násilnou likvidaci mužských klášterů a řeholí a na jaře 1990 příjezd papeže Jana Pavla II. Mluvili jsme o něm s řádovým provinciálem P. Petrem Přádkou.  

„Byl to pro mě člověk, který žil velmi dobrý kněžský a řeholní život. Řekl bych velice hluboký a uspořádaný řeholní život. Teď v té poslední době, co byl na Velehradě, tak do poslední chvíle pomáhal lidem,“ uvedl pro posluchače Proglasu provinciál českých jezuitů Přádka a vyzdvihl Hladišovu obětavou službu zpovědníka a duchovního rádce. 

Komunistický režim chtěl Josefa Hladiše převychovat na stavbě klíčavské přehrady, v roce 1960 ho odsoudil ve vylhaném procesu za podvracení republiky na 5 let. O několik měsíců později se řeholník s tajnými sliby dostal z vězení na amnestii. Pracoval jako dělník v Ostravě a absolvoval strojní průmyslovku, byl pod kontrolou Státní bezpečnosti. Kněžského svěcení se dočkal až roku 1971, poslední řádové sliby složil v roce 1975. Působil ve farnostech v Šubířově, v Brodku u Konice a dlouhá léta v Kolíně. Po pádu totality a návratu na Velehrad se jako správce farnosti podílel na přípravě historické návštěvy papeže Jana Pavla II. z dubna 1990, připomíná životopis na Jesuit.cz

Vzpomínkou na P. Josefa Hladiše dnes odpoledne ve vysílání provedl Michal Uhlíř. Poslechněte si celý záznam: