Je před námi šťastná přelomová doba, říká ředitel Proglasu
Poprvé si světové společenství letos připomíná 13. únor jako den rozhlasu.
„Světový den rozhlasu má za cíl zvýšit povědomí o důležitosti rozhlasu, usnadnit přístup k informacím skrze rádio a vytvořit síť mezi provozovateli,“ píše Španělská rozhlasová akademie. Právě na její podnět ustavila organizace UNESCO 13. únor jako den připomínky tohoto druhu přenosu informací. Zvolené datum je symbolické – jedná se o výroční den zahájení rozhlasového vysílání UNESCO.
Zeptali jsme se u této příležitosti ředitele Proglasu, P. Martina Holíka: V čem spočívá výjimečnost rádia vzhledem k jiným médiím?
Jedinečnost rozhlasového vysílání spočívá v tom, že je člověku ponechána fantazie. To, co poslouchá, mu pomáhá vytvářet obraz, který je jeho vlastní. Rozhlas dále zachovává ruce volné k práci – k řízení, k žehlení apod. Nestravuje člověka celého, jak je tomu u obrazovky monitoru nebo televize. Na třetím místě bych zmínil skutečnost, že v rozhlasu je průvodce. Vysílání není jen sledem předtočených věcí, ale je zde s posluchačem živá osoba v reálném čase.
Jak byste zhodnotil uplynulých 16 let vysílání Proglasu?
Proglas má za sebou 16 let existence. Vyvíjel se – díky Bohu – tak, jak jsme zamýšleli. Je současně platformou křesťanů, kteří si zde mohou sdělovat věci obyčejného lidství i víry, mohou se tu vzdělávat, odreagovávat či navzájem těšit. Zároveň poměrně neokázalým i nenápadným způsobem umožňuje naslouchání lidem „zvenku“, těm, kteří se nehlásí do domu církve. Mohou tak nahlížet do toho, čím křesťané žijí. V tomto smyslu se jedná o velmi šťastný prostředek. Jsem opravdu hrdý na to, že v naší zemi je tolik posluchačů, přátel, kteří si toto zařízení, jež nemá nárok na státní či jiné dotace, pořídili, provozují a udržují.
Proglas vstoupil do digitálního vysílání. Co nového může tento druh přenosu přinést?
Technologicky se stále vyvíjíme, míříme po digitalizaci televize k digitalizaci rádií. Bude to proces pomalejší, ale též neodvratný. Přinese pluralitu; i menší a chudší celky si budou moci sáhnout na rozhlasové vysílání. Bude možné podpořit občanskou společnost komunitními, neziskovými i dalšími rádii, na než dříve nezbývaly frekvence. V tomto smyslu je zase jedna šťastná přelomová doba před námi.