Den tolerance a soužití. Irák po papežově návštěvě zavede nový státní svátek

Irák po papežově návštěvě zavádí nový státní svátek
8. března 2021 Události Autor: Dominik Číž

Irák zavádí po návštěvě papeže Františka národní Den tolerance a soužití. Premiér Mustafa Kázimí v sobotu oznámil, že by měl být slaven každý rok 6. března a bude připomínat "historické setkání" papeže se šíitským velkým ajatolláhem Alim Al Sistáním. 

Sistání je jedním z nejuznávanějších duchovních v šíitském islámu. Papež s ním soukromě hovořil tři čtvrtě hodiny v jeho rezidenci v Nadžafu, který je pro šíitské muslimy třetím nejposvátnějším místem po Mekce a Medině. Jednalo se o první setkání nejvyšších představitelů katolické a šíitské náboženské komunity.

Z Nadžafu papež vyrazil k pozůstatkům starověkého sumerského města Ur, které je považováno za domov biblického praotce Abraháma. Zde se setkal s řadou dalších iráckých náboženských vůdců a vyslovil se pro mír mezi náboženstvími.

Obě události byly součástí papežovy čtyřdenní návštěvy Iráku. Kromě Nadžafu a Uru navštívil hlavní město Bagdád a také města Mosul a Karakoš, které byly zvlášť zasaženy válkou s Islámským státem. Návštěvu severní části Iráku zakončil mší svatou na stadionu v kurdistánském hlavním městě Erbílu. Po rozloučení s představiteli státu na bagdádském letišti se papež dnes ráno vrátil do Říma.

O významu setkání obou náboženských představitelů hovořil v páteční relaci 13+ teolog a religionista Jaroslav Franc.

 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony