Teolog Franc: Setkání papeže Františka s ajatolláhem Alim al-Sistáním je znamením naděje

Teolog Franc: Setkání papeže Františka s ajatolláhem Alim al-Sistáním je znamením naděje
5. března 2021 13+ Autor: Jana Kuklová

V relaci 13+ jsme se věnovali právě započaté čtyřdenní návštěvě papeže Františka Iráku. Jedná se o jeho první zahraniční cestu od vypuknutí koronavirové pandemie.

Ve vysílání Radia Proglas jsme o mezináboženském rozměru této události hovořili s teologem Jaroslavem Francem. V sobotu se papež František sejde s velkým šíitským ajatolláhem Alim al-Sistáním. Ten byl za své snahy o pokojné hledání míru v Iráku dvakrát nominován na Nobelovu cenu. Jaroslav Franc upozornil, že se jedná o dlouho připravované čtyřicet minut dlouhé setkání, které se odehraje za dodržení přesně stanovených pravidel. “Islám je velmi nejednotný, a tak i toto setkání nemá pouze své příznivce, ale také odpůrce. Ali al-Sistání proto tímto krokem hodně riskuje. Myslím ale, že jde o obrovské znamení naděje, které ukazuje, že se mohou setkávat představitelé dvou rozdílných vyznání,” objasnil význam sobotní schůzky papeže Františka s velkým ajatolláhem teolog Jaroslav Franc. Ten v relaci 13+ poukázal také na to, že se v cestě Svatého otce do Iráku odráží poselství encykliky Fratelli Tutti: “Je to vidět i v místech, která papež během následujících dní navštíví. V plánu má zastavit se na místech významných pro sunnitské i šíitské muslimy; setká se s Araby, Kurdy, křesťany i uprchlíky.”

Kromě toho má Svatý otec také navštívit místa spojená s nedávným exodem křesťanů z Ninivské planiny kvůli ofenzívě teroristického Islámského státu. Někteří z nich nyní usilují o obnovu svých měst a vesnic v oblasti Karakoše. Pomáhá jim s tím také Charita Česká republika. Jejího manažera pro tento region Evžena Diviše jsme se v relaci 13+ ptali, jaký význam bude mít pro tamní komunitu setkání s papežem Františkem: “Jde o velké povzbuzení, od kterého lze očekávat i reálné dopady. Myslím, že to k danému místu přitáhne pozornost a především to místní lidi povzbudí v okamžiku, kdy mají pocit, že na ně svět zapomíná, protože tamní situace se příliš nezlepšuje.”

foto: archiv