Papež František pojede v září do Budapešti, zvažuje návštěvu Bratislavy

Papež František pojede v září do Budapešti, zvažuje návštěvu Bratislavy
8. března 2021 Události Autor: Anna Janošková

Svatý otec se vrátil z čtyřdenní návštěvy v Iráku zpět do Vatikánu. Při návratu novinářům řekl, že i přes náročnou cestu už plánuje návštěvy dalších zemí. Na podzim se chce zúčastnit Mezinárodního eucharistického kongresu v maďarské Budapešti. Při té příležitosti zmínil možnou zajížďku do sousedního Slovenska.

„Pojedu do Maďarska, kde bych měl slavit závěrečnou svatou mši Mezinárodního eucharistického kongresu. Nepojedu na oficiální návštěvu země, ale jen na mši kongresu. Budapešť je jen dvě hodiny autem od Bratislavy, tak proč nenavštívit i Slovensko. Nevím. Věci se někdy rodí i tímto způsobem,“ řekl papež František na zpáteční cestě z Iráku. Kongres se bude konat od 5. do 12. září. Své potěšení nad slovy papeže vyjádřila prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová: „Jeho návštěva bude zajisté symbolem naděje, kterou tolik potřebujeme." Slovensko naposledy přivítalo na svém území papeže v roce 2003, kdy ve Vatikánu působil Jan Pavel II.

Jako další zemi chce Svatý otec navštívit Libanon, který podle něj sužuje existenční krize. Dodal, že neví, kolik dalších cest během svého pontifikátu uskuteční. Nevyloučil ale v budoucnosti návštěvu rodné Argentiny, budou-li k tomu vhodné podmínky.

Papežův pobyt v Iráku se obešel bez bezpečnostních incidentů. Při návratu letadlem do Říma děkoval František všem tamním obyvatelům, kteří ho vřele a mile přijali. Vyjádřil ale svůj zármutek nad situací v Iráku i okolních zemích, zvláště otřesený byl zničenými kostely, mešitami a životními podmínkami obyvatel a náboženských komunit. Svatý otec též novinářům přiznal, že ho cesta značně vyčerpala, přisuzuje to však bohatému programu a svému věku.

Zdroj: Radio Lumen, ČTK, Kathpress

Foto: archiv