Iniciativa za zachování svátku Sedmibolestné Panny Marie
Za zachování státního svátku v den připomínky Sedmibolestné Panny Marie se vpodvečer modlili věřící v Bratislavě-Petržalce. V průběhu nejbližších týdnů plánují iniciátoři modlitby také další akce, slovenští věřící mohou už teď podepsat petici za zachování volného dne – svůj podpis pod ni připojili například herec Jozef Šimonovič nebo zpěvák Vladimír Dobrík. O zrušení státního svátku, který v zemi připadá na 15. září, uvažuje z ekonomických důvodů vláda.
„Skutečnost, že svátek Sedmibolestné Panny Marie je volným dnem, umocňuje jeho prožívání a dává příležitost zúčastnit se na jeho slavení po chrámech celého Slovenska. V určitém smyslu můžeme také říct, že formuje i národní povědomí. Od roku 1993 si budujeme své státní symboly, hledáme hodnoty, na kterých stojíme a ty by měly být podporované státem. Nebylo by dobré, kdyby byly duchovní hodnoty závislé na ekonomické situaci nebo na orientaci vlády,“ shrnul v rozhovoru pro Proglas argumenty pro zachování volného dne pater Peter Mášik, duchovní správce farnosti Sedmibolestné Panny Marie.
Cílem modlitebního shromáždění je podle jejích organizátorů upozornit na pozitivní dopady svátku. K tomu, jestli může akce změnit záměr vlády, Mášik řekl: „Nejsem informovaný o vládě, zatím to bylo jen předložené jako jeden z mnohých návrhů opatření v rámci ekonomické krize a víc se o tom nemluvilo.Takže v jakém to je stádiu nevím.“
Sedmibolestnou Pannu Marii, kterou roku 1966 vyhlásil papež Pavel VI. za hlavní patronku Slovenska, uctívali věřící v zemi v šaštínském chrámu. Do něj se utíkali především v dobách útlaku a komunistické perzekuce. „Po létech nesvobody pro nás bylo vyhlášení svátku zadostiučiněním. Lidé se k Sedmibolestné Panně Marii před rokem 1989 utíkali, museli se však skrývat a utajeně praktikovat svoji víru. Proto bylo jeho vyhlášení obrovskou radostí,“ uzavírá pater Peter Mášik.