Humanitární sbírka šatstva a vybavení domácností
Charita Zábřeh ve spolupráci s městy Zábřeh a Mohelnice pořádá jednorázovou humanitární sbírku oblečení, obuvi, lůžkovin a domácích potřeb. Materiální sbírka na Zábřežsku poprvé proběhla v říjnu 2006 a setkala se hned při svém startu s obrovským zájmem veřejnosti. Od té doby zde proběhla celkem 4x. Díky štědrosti lidí z regionu se tak například v loňském roce vysbíralo rekordních 23 tun oblečení, lůžkovin a domácích potřeb. Do její organizace se zapojilo celkem 24 dobrovolníků.
Sbírka se v Zábřehu uskuteční ve dnech 18. - 21. února 2009. Charita si pronajala k provedení sbírky část železničního nákladního skladiště v sousedství sídla firmy Hevos a čerpací stanice Slovnaft. Odsud bude výtěžek materiální sbírky nakládán přímo do vagónů. Vypůjčený objekt je snadno přístupný a v jeho sousedství lze výjimečně - na krátkou dobu vykládky - zaparkovat osobní auta.
V Mohelnici se sbírka uskuteční ve dnech 18. – 20. února 2009, sběrným místem je tradičně sídlo charitních služeb na Zámecké 11 – objekt bývalé speciální školy na sídlišti naproti Komerční bance.
Dobrovolníci budou dary občanů přijímat ve všední dny vždy od 9 do 17 hodin a v sobotu od 9 do 12 hodin.
Letos podruhé bude na sběrných místech umístěna zapečetěná pokladnička. Dárci zde budou moci přispět na úhradu nákladů spojených s konáním sbírky.
Konečným příjemcem vysbíraného materiálu bude Diakonie Broumov. Pracovníci tohoto občanského sdružení si shromážděný materiál odvezou v následujícím týdnu.
Největší zájem je o následující "sortiment":
- letní a zimní oblečení, obuv (dámské, pánské, dětské)
- lůžkoviny, prostěradla, ručníky, utěrky, záclony, látky
- peří, péřové a vatové přikrývky, polštáře a deky
- domácích potřeby: černé a bílé nádobí, skleničky
Věci je potřeba zabalit do igelitových pytlů nebo kartonových krabic tak, aby se nepoškodily transportem. V žádném případě nelze darovat věci, které se mohou transportem zničit. Přijímány nebudou ani ledničky, televize, nábytek, počítače.
Kromě hmatatelné praktické pomoci lidem v nouzi (těm, kdo budou šatstvem obdarováni u nás či v zahraničí), je to vhodná příležitost jak v naší oblasti částečně vyřešit ekologickou likvidaci šatstva a látek, které by jinak skončili v komunálním odpadu a zatěžovali naše životní prostředí. Benefitem pak také je, že na dalším průmyslovém zpracování tohoto materiálu se podílejí lidé těžko zařaditelní do společnosti – lidé propuštění z výkonu trestu a lidé bez domova.