Horolezectví není hazard, říká zachráněný kněz

24. července 2017 Události Autor: Anežka Wiewiorková

Dva ze čtveřice kněží, kteří přežili pád během horolezecké výpravy v masivu Mont Blancu, se už vrátili z nemocnice domů. Svědectví o události pro tiskovou kancelář Slovenské biskupské konference podal jeden z účastníků výpravy, děkan Papežského biblického institutu v Římě, jezuita Peter Dubovský.

Aby se uvolnil kus skály, ze které výprava slaňuje a je na ní jištěná, se podle členů záchranné služby, se kterými horolezci mluvili, děje jen velmi zřídka. „ Říkali, že když už se uvolní, šance na přežití je nulová. Člověk už jde jen volným pádem dolů. A nás ještě ta skála táhla dolů. To, že jsme přežili, a že nikdo z nás nemá vážné zranění, je skutečně Boží zázrak,“ uvedl Dubovský. Jemu i jeho kolegům se dostalo velké podpory ve formě modliteb, telefonátů či sms zpráv, za což vyjádřili svůj dík. Ne všechny reakce ale byly povzbuzující. „Někteří nám říkali, něco takového jste neměli dělat. Jak můžete, když jste kněží, podstupovat takové ohrožení života, to je proti přikázání,“ přiblížil negativní telefonáty či sms jezuitský kněz.

Podle Dubovského je na takové názory těžké odpovědět, přirovnává ale to, co se stalo při jejich výpravě, k řízení auta. „Jet večer po silnici předepsanou rychlostí autem je samozřejmě nebezpečné. Ale pokud víte, že máte za sebou dvacet let zkušeností s řízením, máte auto s dobrými brzdami a všechno funguje - to jsou pravidla, která vám umožňují celý život jezdit i přesto, že je to nebezpečné. To platí i pro horolezectví,“ vysvětlil děkan Papežského biblického institutu v Římě. „To, co jsme absolvovali, je pro mnohé mladé horolezce procházka parkem. Normálně zvládáme trasy obtížnosti šest, takže když jsme se vydali na čtyřku, byli jsme na ni velmi dobře připraveni. Měli jsme dobře přichystaný materiál a aklimatizovali jsme se. Vyšli jsme předtím do 3900 metrů a zase zpět, byla to čtrnáctihodinová túra. Když člověk respektuje pravidla, není ten sport hazard a je stejně nebezpečný jako řízení auta,“ dodal Peter Dubovský.

I při řízení auta se ale může stát neočekávaná událost, která změní situaci na silnici v životu nebezpečnou. Něco podobného potkalo podle svědectví Petera Dubovského také čtyři horolezce. „Když se to stane, člověk se může jen odevzdat do Boží vůle. Všichni jsme myslím pocítili malý zázrak. Každý z nás poznal dotyk smrti, ale zakusil také to, co to znamená Boží ochrana,“ popsal zážitek Dubovský. Po převozu do nemocnice dostal podle svých slov zajímavou sms. „Jedna paní mi napsala, Peter, tebe musí mít Pán Bůh rád. Můžu k tobě přijít ke zpovědi?“ uzavřel jezuita.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony