Hnutí Křesťan a práce: Sociálnímu dialogu chybí naslouchání
O vyjádření ke čtvrteční stávce na železnici a MHD některých měst jsme požádali předsedu hnutí Křesťan a práce Jiřího Konečného. "Zatím se zdá, že navržené reformy nejsou projednány s veřejností tak, aby se s nimi ztotožnila. Tím vzniká napětí mezi vládou a občany," uvažuje o širších souvislostech nynější situace.
Podle Jiřího Konečného nelze zpochybňovat právo na stávku ani nespokojenost s tím, jak vláda připravuje reformy a komunikuje o nich s veřejností. Čtvrteční protest však považuje za zbytečně tvrdý vůči občanům: "Myslím si, že rozhodně ta forma stávky není adekvátní. Mělo to být provedeno mírnějšími způsoby, které by natolik nepoškodily občany a veřejnost, protože těžkosti, které tou stávkou vzniknou, mohou vyvolat averzi vůči stávkujícím," uvedl předseda sdružení, které po vzoru podobných organizací v západoevropských zemích usiluje o vnášení prvků křesťanské sociální nauky do zaměstnaneckých vztahů a podnikání. "Je také otázka, nakolik je stávka účinným prostředkem vzhledem k cíli - reformy jsou dlouhodobou záležitostí, řešení nebude zítra ani za měsíc," dodal Jiří Konečný.
"Ta stávka je způsobena nedostatkem sociálního dialogu mezi vládou, občany a odbory," domnívá se předseda hnutí Křesťan a práce, podle něhož je zároveň hledání úspor a provedení reforem penzijního systému, zdravotnictví a dalších oblastí pro Českou republiku nevyhnutelné. Debata zejména o zmírnění dopadů takových kroků na sociálně slabé a ohrožené skupiny se podle Jiřího Konečného musí odehrávat v jiné atmosféře než nyní: "Mělo by tam být víc porozumění, nejednat z pozice síly, snažit se reformy více vysvětlit. Když se například důchodová reforma, která myslím není zcela správně navržena, prosazuje takto razantně, budí to odpor a vyvolává sociální napětí," míní Jiří Konečný.