Heger: Potratová legislativa vznikne až po společenské debatě
Ministr zdravotnictví Leoš Heger vypustil z návrhu zákona o specifických zdravotních službách potraty. Zdůvodnil to tím, že nechce ohrozit přijetí celé zdravotnické reformy kvůli nesouhlasu některých politiků s rozšiřováním možností potratů. "Žádnou liberalizaci nepodpořím, takový zákon nepovažuji za etický a morálně přípustný," řekl Proglasu poslanec ODS Jaroslav Plachý.
"My jsme se rozhodli na základě určitých diskusí, že z návrhu o specifických zdravotních službách vypustíme celou pasáž, která se týká umělého ukončení těhotenství. Vzhledem k tomu, že jde o složitou problematiku, ke které je potřeba vést diskusi nejen z hlediska zdravotního výkonu, ale i v oblasti etické, tak v tuto chvíli tuto problematiku řešit nebudeme," uvedl podle ČTK náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek s tím, že vedení resortu nechce, aby poslanci uplatňující výhradu svědomí nenarušili přijetí celého zákona o specifických zdravotních službách, který je součástí reformního balíčku. Ministerstvo podle Plíška počítá s další společenskou debatu, z níž vzejde nový zákon upravující provádění umělých potratů.
"Jsme velmi rádi za tento řekněme ústupek pana ministra, který pravděpodobně byl do značné míry způsoben tlakem celé veřejnosti," připomněla místopředsedkyně Hnutí pro život Zdeňka Rybová skutečnost, že občané zastávající přesvědčení o nutnosti chránit lidský život od početí formulovali výhrady proti návrhu. Týkaly se například možnosti vykonávat potraty nemocných a postižených dětí za stanovenou hranici 24 týdnů, zpřístupnit zákrok ženám z jiných zemí Evropské unie nebo změny práv pro rodiče dívek mezi 16 a 18 lety. "Máme informace a zpětnou vazbu, že skutečně mnoho lidí zaslalo svůj protest proti znění reformy právě v kontextu rozšiřování umělých potratů. Je zde krásně vidět, že ta občanská odpovědnost, je-li prakticky vyjádřena, není krokem, který by zůstal někde viset ve vzduchu a přišel nazmar," komentuje Zdeňka Rybová občanskou iniciativu se zasíláním námitek na ministerstvo zdravotnictví a Úřad vlády.
Poslanec Jaroslav Plachý vyjádřil ulehčení, že konzervativním zákonodárcům odpadlo dilema mezi stranickou loajalitou a vlastním svědomím. "Myslím si, že to tam opravdu nepatří, protože to jsou základní etické a morální principy a tam nikdo nemůže nutit poslance, aby hlasovali podle stranického klíče nebo něčeho podobného, protože se musí podle poslaneckého slibu řídit svým nejlepším vědomím a svědomím," uvedl poslanec Plachý. Podle něj jsou mezi zákonodárci vládních stran další kolegové zastávající podobný postoj. "V tomto volebním období k žádnému konkrétnímu hlasování nedošlo, takže lze těžko odhadnout, kolik nás bude, ale jak TOP 09 tak ODS jsou strany konzervativní a mají tam celou řadu lidí, kteří opravdu vycházejí ze základních konzervativních principů, tedy z toho, že tradice evropské pocházejí z křesťanské kultury a civilizace."
V platnosti zůstává původní zákonná úprava interrupcí. Podle ministerstva není v rozporu s požadavky Evropské unie v této oblasti a Evropská komise ani Rada Evropy normu nenapadla. Odvrácením hrozících sankcí přitom některá ustanovení vyjmutého návrhu zdůvodňovali jeho předkladatelé. "Jsem přesvědčen, že to vzniklo mechanismem práce legislativního odboru na ministerstvu zdravotnictví, který je už je zaběhnutý a bere v potaz především záležitosti týkající se Evropy, Evropské unie, evropské legislativy a jejích požadavků. To je snaha vyhovět Evropě někdy za každou cenu, ale v otázce těchto morálních, etických principů nejsme vázáni vůbec ničím," vysvětluje si průběh legislativního procesu poslanec Jaroslav Plachý.