Geolog k extrémnímu suchu: Naši předci byli moudřejší

Výstražnou informaci před velmi vysokými teplotami a nebezpečím požárů vydal Český hydrometeorologický ústav pro celé území ČR. Platí až do pondělního večera. Koryta českých a moravských řek se potýkají s nízkým stavem hladiny, zemědělce trápí suchá pole. Nejhorší situace je na jižní Moravě. Ředitel ekologické organizace Nadace Partnerství geolog Miroslav Kundarata Proglasu řekl, že současné nešetrné hospodaření na zemědělské půdě neumí vodu zadržet.
Podle jeho slov bychom se měli inspirovat zkušenostmi našich předků. „Když se podíváte na staré letecké snímky z první republiky, tak ta jižní Morava neměla víc stromů, ale byla pestrá diverzitou těch malých políček a střídáním kultur. A samozřejmě po nich nejezdila těžká mechanizace, takže ta půda byla daleko živější a nebyla tak zhutněná. Ta zemědělská půda musela uživit víc lidí, nebyly tak intenzivní postupy, nebylo hnojení, takže úroda byla nižší a museli intenzivně využívat každý kousek. Ale mezi těma políčkama byla mez, kterou vysekali zase pro tu kravku, nebo pro tu kozu, na jedné straně byly brambory, ale na druhé straně byl třeba jetel nebo něco jiného, a když ta velká voda přišla, tak ona to prostě nemohla celé oderodovat, jako dneska ten stohektarový, nebo klidně dvěstěhektarový lán, na kterém je kukuřice, nebo řepa a všechno to odejde“, vysvětluje ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata.
Preventivně k větrné a vodní erozi půdy, ale i k regulaci teplotních výkyvů, významně přispívá výsadba nových stromů. Podle Jana Pokorného z Ústavu systémové biologie a ekologie Akademie věd ČR jediný strom během slunného letního dne odpaří až sto litrů vody a tím své okolí ochladí o 70 kWh. Podle jeho srovnání, klimatizační zařízení v luxusních hotelích mají výkon 2 kWh, mrazničky a ledničky o více než řád nižší, uvádí v článku na internetových stránkách.
Problematice extrémních výkyvů v počasí, opakujícím se povodním a dlouhotrvajícímu suchu se budeme mimo jiné věnovat v pořadu, v němž Nadaci Partnerství blíže představíme. Podrobnosti čtěte zde.