Františkovo Praedicate Evangelium o reformě římské kurie už se dá číst i polsky

Františkovo Praedicate Evangelium o reformě římské kurie už se dá číst i polsky
8. července 2022 Události Autor: Jana Kuklová

Apoštolskou konstituci, která platí od 5. června, můžete najít online vedle italského originálu v překladech do šesti jazyků – francouzštiny, angličtiny a španělštiny, portugalštiny, arabštiny a polštiny. V nejbližších týdnech má Svatý stolec zpřístupnit Dokument o římské kurii a její službě církvi a světu v němčině. 

Františkova konstituce navazuje na reformu Jana Pavla II. z roku 1988 (Pastor Bonus). Vatikán ji představil 19. března jako výsledek zhruba desetileté cesty, dlouhého procesu naslouchání, který začal debatami v generálních kongregacích před konkláve roku 2013 a pokračoval v Radě kardinálů, veden Duchem svatým. 

Praedicate Evangelium dává římské kurii misijnější strukturu, aby více sloužila evangelizaci a pracovala podle principů synodality. V preambuli papež připomíná, že "každý křesťan je na základě křtu misionářským učedníkem do té míry, do jaké se setkal s Boží láskou v Ježíši Kristu". Z toho vyplývá jedna z výrazných změn v řízení církve, zapojení laiků včetně žen do vedoucích a odpovědných funkcí. 

Zdroj: Vatican News