Francouzští biskupové vystoupili proti projektu "asistované reprodukce pro všechny"

Francouzští biskupové vystoupili proti projektu "asistované reprodukce pro všechny"
21. července 2020 Události Autor: Eva Svobodová

Francouzským parlamentem má 27. července projít druhé čtení návrhu bioetického zákona, který by umožnil asistovanou reprodukci jak ženám bez partnera, tak také homosexuálním párům. Jedná se o projekt prezidenta Emmanuela Macrona, s nímž přišel ve své předvolební kampani.

Tzv. asistovaná reprodukce pro všechny, jak návrh zákona označují francouzská média, podle deníku La Croix rozděluje tamní obyvatelstvo. Pařížský arcibiskup Michel Aupetit na konci června v deníku Le Figaro bez velkých skrupulí vyjádřil své pohoršení nejen nad projektem, který označil za „nespravedlivý a přinášející nerovnost“, ale i tím, že jej představitelé státu považují za „prioritu“ v době, kdy se země vzpamatovává ze závažné zdravotní krize. „Bylo by záhodno, aby se naši poslanci místo toho soustředili na skutečné problémy Francouzů,“ napsal ve svém textu. Umělé oplodnění podle něj „otřásá genealogickými vazbami a znevažuje lidská embrya, která procházejí selekcí, analýzou a jsou pak vyhozena jako prachobyčejné spotřební zboží“. Prosazování umělé reprodukce podle arcibiskupa dobře ukazuje, že za tímto projektem stojí obchodní zájmy.

Při včerejší tiskové konferenci se proti plánovanému zákonu veřejně vyslovil také renneský arcibiskup Pierre d’Ornellas, jenž je předsedou Bioetické komise Francouzské biskupské konference. Poukázal na průzkumy veřejného mínění, z nichž vychází, že drtivá většina Francouzů s asistovanou reprodukcí pro všechny nesouhlasí. „82 % se domnívá, že stát nemá právo vzít dítěti otce,“ řekl d’Ornellas. 91 % pak nepovažuje za dobré, když dítě vychovává žena sama, zatímco 93 % lidí uvedlo, že otec hraje v životě dítěte zásadní roli.  Podle renneského arcibiskupa projekt „dává dospělým moc nad tím, kdo se má narodit. Je zneužitím moci.

Francouzští biskupové dodávají: „Tělo není hmota, kterou bychom mohli manipulovat, jak se nám zachce. Základní lidské vazby nelze libovolně překonfigurovat, ani prostřednictvím parlamentní většiny“.

NyníKomorní hudba
Skladba: Triosonáta č. 1 C-dur pro dvoje housle a basso continuo - Presto; Autor: Gluck Christoph Willibald; Sóla: Šimčisko Viktor, Plaskurová Alžběta - housle, Alexander Juraj - violoncello
02:00Oktáva
03:00Z archivu hudebních...
03:51Písně
05:57Myšlenka na den
06:00Ranní proud
06:30Dnešní evangelium

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony