Forum 2000 zasedá v Praze, zabývá se procesem přechodu k demokracii

16. září 2013 Události Autor: Filip Breindl

Za účasti kardinála Dominika Duky pokračuje na pražském Žofíně konference Forum 2000. Tradici setkání světových politiků, intelektuálů, demokratických aktivistů a dalších osobností založil na přelomu tisíciletí tehdejší český prezident Václav Havel.

"Letos se věnujeme obtížím, možnostem i rizikům transformačních procesů v zemích postsovětského regionu přes arabský svět až po Latinskou Ameriku a Asii. Cílem debat na konferenci bude lépe porozumět tomu, co je při přechodu od autoritářského režimu k demokracii nezbytné, ale také příčinám zastavení nebo odchýlení směrů těchto procesů," popsal za pořadatele konference Filip Šebek s tím, že diskuse se má zabývat nejen rolí státních institucí, ale také občanskými iniciativami, náboženstvím, sdělovacími prostředky nebo pamětí národa.

Opakovaně se pražské konference účastní tibetský duchovní vůdce dalajláma. Podruhé v krátké době má do Česka přijet také představitelka kubánské demokratické opozice Yoani Sanchezová. Po dlouhodobém věznění a internaci se poprvé Fora 2000 smí účastnit barmská politička Do Aun Schan Su Ťij (foto), nositelka Nobelovy ceny míru, kterou řadu let pronásledovala vojenská diktatura. Filip Šebek k její účasti poznamenal: "Jsme rádi, že se nám konečně podařilo ji sem přivést. Zvali jsme ji sem každoročně i v době, kdy byla v domácím vězení. To bylo spíše symbolické pozvání, ale i touto formou jsme se ji snažili podpořit v její aktivitě pro demokracii a dodržování lidských práv ve své zemi. Očekáváme, že se bude vyjadřovat k problematice lidských práv v Asii." Osobnostmi Fora 2000 jsou i další nositelé Nobelovy ceny za mír - bývalý prezident Jihoafrické republiky Frederik Willem de Klerk nebo americký spisovatel Elie Wiesel, dále třeba jordánský princ Hassan bin Talal nebo polský žurnalista a disident Adam Michnik.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony