Filadelfský arcibiskup v Prachaticích: Buďte hrdi na svou víru!
Asi dva tisíce lidí dnes na náměstí v jihočeských Prachaticích oslavily 200 let od narození svatého Jana Nepomuka Neumanna. Mši sloužil jeho nástupce na biskupském stolci v americké Filadelfii, kardinál Justin Rigali, zvláštní vyslanec papeže Benedikta XVI., jehož pozdravy a požehnání účastníkům prachatické slavnosti zprostředkoval. Z akce přinášíme aktuální fotografie.
Účastníky mše americký arcibiskup ujistil svým obdivem k české duchovní tradici a za významný okamžik své cesty označil modlitbu u hrobu světcova rodičů v Prachaticích. Věřící ocenili, že host ze zámoří alespoň začátek a konec své promluvy pronesl v češtině, kardinál Rigali zase projevil radost z existence křesťanských elektronických médií v Česku, Proglasu a televize Noe: "Úžasné, úžasné. Zvěst o Ježíši Kristu je velmi relevantní a významná pro každého. Proto jsou televize a další sdělovací prostředky tak důležité. Jste schopni komunikovat, jste schopni sdílení, jste schopni tuto nádhernou zvěst radosti, naděje, lásky, víry a služby přinášet dalším lidem. To je dobrá věc," komentoval kardinál Rigali krátké setkání s pracovníky Proglasu a televize Noe při tiskové konferenci na prachatické radnici.
V té časně odpolední době na Velkém náměstí a dalších prachatických lokalitách probíhal doprovodný program, při kterém se poutníci mohli blíže seznámit se životem sv. Jana Nepomuka Neumanna a odpočinout si při kulturních vystoupeních. Řada z nich si vystála frontu a vystoupila na věž kostela svatého Jakuba - jeho zpřístupnění návštěvníkům města označil za příklad dobré spolupráce mezi radnicí a českobudějovickou diecézí prachatický starosta Martin Malý. Mrzelo ho, že své zástupce na pouť nevyslala filadelfská radnice – programu se ale účastnil představitel americké ambasády v Praze a naši vládu zastupoval ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg. "Já se na (Jana Neumanna) dívám jako na krajana z jižních Čech a ztělesnění toho, co bylo krásné na jižních Čechách - hluboká víra, která zde byla, a také soužití Čechů a Němců, které v něm bylo ztělesněno. Že byl později prvním svatým severní Ameriky, to je opravdu něco boreckého," řekl Proglasu šéf naší diplomacie.
Poutníků bylo o něco méně, než organizátoři pouti očekávali, ale i dva tisíce věřících vytvořily důstojnou atmosféru a v anketě pro Radio Proglas někteří z poutníků dávali najevo radost i dojetí. "Byli jsme pohromadě lidi, kteří mají stejné smýšlení," řekla členka skupiny, která se do Prachatic vypravila z Českých Budějovic pěšky. Její manžel dodal: "V minulosti jsme absolvovali spíš zahraniční poutě a toto nás oslovilo konečně jako pouť - ty předchozí byly autobusové a tohle byla skutečně pěší pouť jako kdysi. Měli jsme zastavení u významných křesťanských památek a myšlenky, které jsme si tam vzájemně předávali, nás obohacovaly. Je to pěkná vzpomínka a budeme se těšit, že nám to dlouho vydrží, co si odtud odnášíme."
Vzor našich světců by měl být i v budoucnu významnou součástí pastorační práce u nás, řekl Proglasu v Prachaticích olomoucký arcibiskup Jan Graubner. "Mám radost z toho, že v Čechách začínáme objevovat svou historii a pozitivní hodnoty, na které můžeme být hrdí. Někdy je škoda, že to objevíme až potom, kdy vidíme ve světě, jak si váží našich lidí. Ale vidím to jako výzvu a doufám, že to pomůže v případě mnoha dalších velkých osobností našich dějin a navíc že nás to snad povzbudí k tomu, že i když jsme jen malý národ a můžeme být nad všeličím smutní nebo skromní, tak přece jen kdo se dá do služby Pánu, je připraven k tomu, aby Bůh si skrze něj dělal i věci veliké," uzavřel moravský metropolita.