Evropští teologové diskutovali o aktuálních církevních otázkách

V Brixenu včera skončil mezinárodní Kongres evropské společnosti pro katolickou teologii. Na tomto setkání se každoročně setkávají stovky teologů, aby si vyměnili své názory a poznatky, ke kterým dospěli. Účastnil se jej také český teolog Tomáš Halík.
Téma letošního kongresu byla řeč o Bohu v sekulární společnosti. "Na toto téma jsem také navázal ve své přednášce," vysvětlil Halík a dodává: "Rozvinul jsem úvahu o tom, zda v ústavním dokumentu Evropské unie má být zmínka o Bohu či ne. Ukazoval jsem, že mlčení o Bohu i mluvení o Bohu je mnohovýznamové a mohou se za ním skrývat různé motivy. Někteří představitelé laické kultury se bojí, že tím poukazem k Bohu by znamenalo, že křesťané si nárokují nějaké privilegované místo v Evropě. Já jsem se ale snažil ukázat, že řeč o Bohu nemusí být projevem takového triumfialismu. Za určitých okolností jde o to, že nechceme, aby ten prázdný prostor opanovala nějaká jiná idelogie, sekularizická idelogie."
Podle Halíka korespondovala jeho přednáška i s ostatními proslovy dalších účastníků, zejména těch teologů, kteří v Bruselu spolupracují s orgány EU a kladou si podobné otázky, a také s přednáškou mladé žurnalistky: "Ve svém příspěvku se snažila zdůraznit, že řeč církev je často nesrozumitelná lidem mimo ten církevní okruh, že dochází k řadě nedorozumění a že je řeč církev plná negativ, různých zákazů a podobně. Podle ní je třeba mluvit pozitivně. Poukázala třeba na způsob jednání papeže Františka, který se snaží přinést nový tón do té řeči církve," dodal Halík.
Na kongresu bylo také nově zvoleno předsednictvo společenství. Ve vedení vystřídala Martina M. Lintnera z Brixenu vídeňská morální teoložka Sigrid Mueller. Byla také udělena cena za nejlepší teologickou knihu za poslední tři roky, kterou obdržel šéfredaktor časopisu Kristus a svět Christiane Florin.