Europoslankyně Šojdrová uspořádala slyšení o situaci čínských křesťanů

Loňská dohoda Číny s Vatikánem o způsobu jmenování katolických biskupů nevedla k zlepšení situace pro křesťany v zemi, zaznělo na slyšení v Evropském parlamentu, které uspořádala česká poslankyně Michaela Šojdrová. Pozvaní odborníci hovořili například o tom, že asi dvanáctimiliónová komunita čínských křesťanů čelí bourání kostelů, zákazu účasti na bohoslužbách nebo nátlaku na přestup k společenství pod kontrolou státu.
Mezi závěry slyšení patří snaha, aby představitelé Evropské unie naléhali na Peking, aby propustil internované katolické biskupy, aby Brusel nadále podporoval činnost svého zvláštního vyslance pro náboženskou svobodu ve třetích zemích, Slováka Jána Figela, a aby otázku dodržování lidských práv vnášely do svých jednání s Čínou i členské státy unie, řekla Proglasu Michaela Šojdrová: "Je zřejmé, že Čína se snaží vytvářet dojem silné, stabilní mocnosti a lidská práva odsunuje do pozadí. Nám křesťanům to nemůže být jedno, protože ještě moje generace pamatuje, jak se tvářil komunistický režim - také se tvářil, že je vše v pořádku, ale my křesťané, katolíci jsme byli lidmi druhé kategorie. Proto je naší povinností se zajímat o situaci křesťanů, ale vůbec o dodržování lidských práv všude tam, kde lidé trpí. Nesmímě zapomínat na to, že Čína tyto věřící lidi pronásleduje, a musíme to dát na jednací stůl," prohlásila europoslankyně Šojdrová. "Nejenom, že my jako členské státy chceme s Čínou obchodovat, ale především Čína chce obchodovat s námi. Zásadně doporučuji a opakovaně jsem žádala českého prezidenta i premiéra, aby podmínka lidských práv byla součástí všech obchodních dohod. Je smutné, že tomu tak není. Česká republika a její představitelé jako by zapomněli, kde jsme byli my, když jsme také potřebovali, aby se nás někdo ve světě zastal," poznamenala Michaela Šojdrová s tím, že v obou případech - tehdejšího Československa i dnešní Číny - se jedná o komunistickou diktaturu.
Na slyšení vystoupila například česká sinoložka Olga Lomová, zakladatel organizace Christian Solidarity Worldwide, britský právník Mervyn Thomas nebo Anna Hillová z mezinárodní organizace Open Doors, která každoročně sestavuje žebříček zemí podle míry pronásledování křesťanů a Čínu zařazuje do skupiny států s největší mírou perzekuce.