Lidé musejí na bohoslužbách dodržovat přísná pravidla, říká epidemiolog Maďar

Epidemie je na ústupu, musíme ale dodržovat pravidla, říká epidemiolog Maďar
21. května 2020 Události Autor: Anna Janošková

Rozvolňování bezpečnostních opatření má podle epidemiologů minimální dopad na zvýšený počet nakažených koronavirem. Hlavními ohnisky zůstávají Moravskoslezský kraj a hlavní město Praha, kde je situace pod kontrolou. I na bohoslužbách by ale lidé měli dodržovat přísná bezpečnostní opatření. Ve vysílání Proglasu jsme o tom hovořili s epidemiologem ministerstva zdravotnictví Rastislavem Maďarem.

V České republice nadále dochází k uvolňování bezpečnostních opatření. Mezi nimi například to, že od pondělí 25. května může bohoslužby navštívit až 300 účastníků. Lidem to avšak nemá přinést pocit, že krizi překonali, ale naopak dodržovat pravidla o to pečlivěji. Denní počty nakažených budou podle epidemiologů stále kolísat a právě lidská zodpovědnost může zabránit výraznému růstu.

Věřící se nesmějí žehnat svěcenou vodou, vynechají pozdravení pokoje a v kostele se nebudou zbytečně zdržovat.„Některá bezpečnostní opatření mohou trvat po dobu několika měsíců až jednoho roku. Třeba dodržování rozestupů a především nošení roušek. Na mši se zpívá a u zpěvu dochází k hlubokému nádechu a výdechu. Kapénková infekce se tak šíří na mnohem větší vzdálenost," řekl Proglasu epidemiolog ministerstva zdravotnictví Rastislav Maďar.

Největším rizikem jsou podle něj lidé, kteří mají slabé příznaky nemoci a pohybují se dále ve společnosti. Mohou tak nakazit ostatní obyvatele a ohrozit je. „Je to otázka života a my se podle toho musíme chovat. Soužití s virem je velmi křehká záležitost. Musíme se připravit na možné výzvy, které nás čekají. Nikdo se nechce dostat do situace před dvěma měsíci,“ řekl Proglasu Maďar, který doufá v to, že budou lidé zodpovědní a vše se bude ubírat pozitivním směrem.

 

 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony