Dny židovské kultury

Dny židovské kultury
15. října 2009 Události

Divadelní a filmová představení, koncerty, přednášky i výstavu nabídne 2. ročník olomouckého festivalu Dny židovské kultury. Zatímco motto loňského startovního ročníku znělo „Židé a Olomouc“, letos se pořadatelé z Divadla hudby zaměřili především na osudy středomoravských synagog. Přehlídka se uskuteční od 20. do 25. října 2009.

20.října 17:00 Divadlo hudby Olomouc

OSUDY STŘEDOMORAVSKÝCH SYNAGOG (Olomouc, Holešov, Kroměříž)

Přání Sigmunda Zweiga, které vznesl při slavnostním vysvěcení olomoucké synagogy 11.dubna 1897, aby se stala stavebním dílem, jehož význam nebude po dlouhou dobu překonán žádným jiným, se paradoxně naplnilo bezprostředně po okupaci Československa nacistickým Německem. Během noci z 15. na 16. března 1939 byl honosný olomoucký templ, projektovaný vídeňským architektem Jakobem Gartnerem v maursko-byzantském stylu sice jen částečně poškozen požárem, ale již 16. března dopoledne bylo úředně rozhodnuto o jeho demolici, která byla dokončena v březnu 1940.

Podobný osud postihl i další Gartnerovy synagogy v Holešově a Kroměříži. Výstava tyto svatostánky představí prostřednictvím dochovaných plánů, fotografií, dobových pohlednic i autentických artefaktů. Během vernisáže bude k vidění exkluzivní 3D animace exteriérů olomoucké synagogy.  

Výstava potrvá do 3. listopadu.

20. října 20:00 Divadlo hudby Olomouc

DAVID HROU NA HARFU ZAHNAL DUCHA MELANCHOLIE OD SAULA

Koncert v exkluzivním obsazení s harfou. Pod vedením současného interpretačního umění – violoncellisty Jiřího Hoška zazní skladby autorů jako Felix Mendelssohn Bartholdy, Elias Paris Alvars, Anton Rubinstein, Isaac Albeniz, David Popper, Paul Ben – Chaim a další.

21. října 17:00 Arcidiecézní muzeum Olomouc, Mozarteum

SETKÁNÍ S VRCHNÍM ZEMSKÝM RABÍNEM KAROLEM EFRAIMEM SIDONEM

Besedu s dramatikem, spisovatelem a od roku 1992 i pražským a zemským rabínem Karolem Sidonem (hebrejským jménem Efraim ben Alexander) moderuje David Hrbek.

21. října 20:00 Divadlo hudby Olomouc

ŠALOM ALEJCHEM – MIER S VAMI

Ivan Martinka (SK)

Název inscenace slovenského herce a loutkáře Ivana Martinky se slovní hříčkou hlásí ke klasikovi jidiš literatury Šolemu Alejchemovi (1859-1916). Dramatizaci jeho povídkového románu Tovje vdává dcery, popularizovaného a proslaveného zejména muzikálovou verzí s názvem Šumař na střeše, Martinka inscenuje jako divadlo pro jednoho herce a několik loutek.

Představení získalo v roce 2001 jednu z hlavních cen na světovém festivalu loutkářů v Łódźi a čestné uznání za strhující herecký výkon na festivalu Skupova Plzeň 2004.

22. října 17:00 Mozarteum, Arcidiecézní muzeum Olomouc

JAROSLAV KLENOVSKÝ: SYNAGOGÁLNÍ TVORBA ARCHITEKTA JAKOBA GARTNERA

Význačný vídeňský architekt období historismu Jakob Gartner (1867-1921) je autorem mnoha obytných i veřejných staveb. Mezi nimi vyniká tvorba synagogální, jejímž zadavatelem byla vzmáhající se židovská komunita. Celkem jde o sedm realizací, z nichž v původním stavu se do dnešních dnů nedochovala žádná. Gartnerovy synagogy jsou monumentální, samostatně stojící stavby komplikovaného konstrukčního řešení, nejčastěji s kupolí a dvojicí věží a s bohatou výzdobou. 

Jaroslav Klenovský -  brněnský architekt a badatel; židovskými památkami Moravy a Slezska se soustavně zabývá téměř tři desetiletí, je autorem mnoha publikací a monografií k tématu.

22. října 20:00 Divadlo hudby Olomouc

GLIK: MUSIQUE KLEZMER DE FRANCE

Kapela vznikla v roce 2000 jako doprovodné uskupení při práci na pouličním představení na festivalu ECLAT ve francouzském Aurillacu. Její členové však záhy opustili svět divadla a po vzoru tradičních klezmerových orchestrů se pojmenovali Davids Klezmer Orkester. Později přijali jméno GLIK, které v jidiš znamená radost nebo štěstí.  Výjimečnost kapely, jež kombinuje klezmer s dalšími evropskými hudebními zdroji, je založena jak na bohatých zkušenostech jejích členů s hudbou jihovýchodní Evropy, tak na jejich hráčské virtuozitě. Od roku 2008 se GLIK orientuje více na zvuk strunných nástrojů; vedle osvědčených houslí, kontrabasu nebo mandolíny rozeznívají i řeckou loutnu bouzouki nebo tsimbl – typický nástroj východoevropských židů, podobný cimbálu. V nástrojovém vybavení samozřejmě nechybí ani akordeon, trombon nebo perkuse.

David Brossier housle, akordeon
David Lefèbvre bouzouki, tsimbl, zpěv
Pierre-Alexis Lavergne mandolína, trombón, perkuse
Sylvestre Genniaux kontrabas

23. října 17:00 Mozarteum, Arcidiecézní muzeum Olomouc

JAN MACHALA: ZNIČENÍ SYNAGOG V HOLEŠOVĚ A KROMĚŘÍŽI

Synagogy symbolizovaly kulturní vyspělost a ekonomickou sílu emancipované židovské komunity (nejen) na střední Moravě. I proto místní představitelé protektorátního režimu vyvinuli mimořádné úsilí na jejich odstranění. Přednáška přiblíží byrokratickou předehru destrukce, samotný její průběh i události, které následovaly; součástí je i projekce unikátního amatérského filmu pořízeného během demolice synagogy v Holešově.

Jan Machala – historik, doktorand na Katedře historie  FF Univerzity Palackého v Olomouci

23. října 20:00 Divadlo hudby Olomouc

L. FUKS, J. ACHAB HAIDLER: PAN THEODOR MUNDSTOCK

Činoherní Ústí nad Labem

Jeden konkrétní osud českého Žida v době protektorátu.

Psychologický román Pan Theodor Mundstock (1963) je Fuksovou prvotinou. Jeho ústřední postava – Mundstock žije v podivné době, jež ho válcuje stejně jako všechny, které osud, krev a norimberské zákony nahnaly do jednoho stáda. Mundstock se však nevzpírá, neumí to, je příliš slabý. Jen miluje život, i kdyby byl pouhým přežíváním. Jak se cítí člověk, nad nímž se vznáší přízrak žluté hvězdy? Kolik síly potřebuje k tomu, aby se vyrovnal s nevyhnutelným transportem? Dokáže se dokonale připravit na přežití koncentračního tábora?

Hraje Jaroslav Achab Haidler ve vlastní režii.

24. října 17:00 Mozarteum, Arcidiecézní muzeum Olomouc

MIROSLAV PAPOUŠEK: OSUDY OLOMOUCKÉ SYNAGOGY 

Honosný olomoucký templ v maursko-byzantském stylu umístil na konci 19. století architekt Jakob Gartner na prostranství dnešního Palachova náměstí. Již neexistující stavební památku a její pohnuté osudy přiblíží historik Miroslav Papoušek.

Miroslav Papoušek - historik, působí jako památkář v Národním památkovém ústavu a zabývá se především technickými a židovskými památkami na území Olomouckého kraje. Je spoluautorem publikace Židovská obec v Olomouci – Historie, osobnosti, památky

24. října 19:00 Arcidiecézní muzeum Olomouc, Mozarteum

FEDOR GÁL  A MARTIN HANZLÍČEK: KRÁTKÁ DLOUHÁ CESTA 

Dokument mapuje snahu slovenského sociologa Fedora Gála dozvědět se, jak zemřel jeho otec Vojtěch, jehož nikdy nepoznal. Jediným vodítkem mu byla zpráva, že byl zavražděn nacisty v posledních dnech války při pochodu smrti z koncentračního tábora Sachsenhausen. Po filmu následuje beseda s autory.

25. října 16:00 a 19:00 Divadlo hudby Olomouc

O KRÁLOVNĚ ESTER (Purim špíl)

Divadlo FEIGELE, Praha

Dětské divadlo Feigele založila roku 1980 režisérka a herečka Vida Neuwirthová při pražské Židovské obci proto, aby se židovské děti mohly nenásilnou formou seznámit se svou historií a tradicemi. S dětmi a občas i dospělými herci již skoro 30 let připravuje představení a pohádky na židovské svátky. Hry píše sama, na kostýmech, loutkách a dekoracích spolupracuje se studenty uměleckých škol. V představeních hrají děti ze židovské školy, školky a jejich kamarádi ve věku od 6 do 12 let. Divadlo Feigele často oslovuje i herce z pražských divadel a připravuje tak dvě až tři představení do roka. Tématem bývají biblické příběhy, pohádky a legendy, většinou spjaté s určitým židovským svátkem.

Spoluúčinkují herci Jana Krausová, Alena Štréblová, Tomáš Karger a Jiří Štrébl.

Purim  - svátek losů připadá na 14 den hebrejského měsíce adaru  (1. polovina března). Je to nejveselejší židovský svátek. V synagogách se předčítá ze svitku Megilat Ester příběh o krásné a moudré židovské dívce Ester, která společně se svým strýcem Mordechajem zmařila úklady zlého vezíra Hamana, který chtěl vyhladit všechny Židy v Persii. To vše se stalo ve 4. stol. před občan. letopočtem, za vlády krále Achašveroše.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony