Díky, Pavle VI., řekl papež při blahořečení svého předchůdce

20. října 2014 Události Autor: Filip Breindl

„Děkujeme, náš milý a milovaný papeži Pavle VI.! Díky za tvé pokorné a prorocké svědectví lásky ke Kristu a jeho církvi!“ To jsou slova papeže Františka pronesená při včerejší slavnosti beatifikace jeho předchůdce.

Svatý otec ocenil způsob, jakým Pavel VI. dovedl k závěru druhý vatikánský koncil a posléze prosazoval jím stanovené reformy katolické církve. Stanovil také den liturgické památky blahoslaveného Pavla VI. na 26. září. Beatifikace ve Vatikánu se účastnil také emeritní papež Benedikt XVI., jeden ze tří posledních žijících kardinálů uvedených do úřadu právě blahoslaveným Pavlem VI.

"Měl to podle mého názoru hodně těžké," uvedl k jeho pontifikátu olomoucký arcibiskup Jan Graubner, který se jako delegát biskupské synody o rodině blahořečení v Římě účastnil. Poukázal zejména na skutečnost, že svou službu na Petrově stolci započal Pavel VI. po smrti svatého Jana XXIII. v době druhého vatikánského koncilu. "On rozhodl, že koncil bude pokračovat. Samozřejmě na koncilu měli někteří představy, že by se to mělo vyvíjet tím či oním způsobem, někteří chtěli větší změny, někteří nechtěli žádné. On musel nakonec některé věci rozhodnout sám a vždy někdo mohl být nespokojený. Přesto myslím, že v této velice náročné době to zvládl skvěle. To se chce dle mého názoru říci i tímto blahořečením, že to byl člověk nejen osobně zbožný, žijící osobně s Bohem, svatý, ale že i jeho působení ve prospěch celé církve bylo velkým požehnáním," řekl Proglasu arcibiskup Graubner.

Pavel VI., občanským jménem Giovanni Battista Montini, pocházel ze severní Itálie (nar. 1897). Před zvolením na Petrův stolec byl milánským arcibiskupem, předtím působil na vatikánském Státním sekretariátu. Během svého patnáctiletého pontifikátu například jako první papež promluvil před Valným shromážděním OSN, s cařihradským patriarchou Athenagorem vzájemně sňali klatbu a společně putovali do Svaté země (50 let od této události připomněla letošní cesta papeže Františka do Jeruzaléma a Betléma) a ve prospěch chudých nechal vydražit papežskou korunu, tiáru. Jmenoval tři české kardinály - Františka Tomáška, Štěpána Trochtu a Josefa Berana, jehož nechal pohřbít v kryptě svatopetrské baziliky a podle svědectví Beranových tehdejších sekretářů Karla Skalického a Jaroslava Škarvady pro nemocného pražského arcibiskupa v exilu napsal reakci na smrt Jana Palacha.

NyníVarhanní hudba
Skladba: Chorál č. 2 h moll pro varhany (1890); Autor: Franck César; Sóla: Michalko Ján Vladimír - varhany
05:30Knihovnička
05:45Písně
05:57Myšlenka na den
06:00Ranní proud
06:30Dnešní evangelium
06:35Ranní chvály

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony